Nejvíce práce na zahrádce je určitě s příchodem jara, kdy se příroda probouzí a je potřeba zahradu připravit na novou sezonu. I v létě je ale co dělat a zahradu byste ani během horkých měsíců neměli zanedbávat. Jak se o ni starat během léta?
Foto: Flying object / Shutterstock.com
Správným sekáním podpoříte sílu trávníku
Sekání trávy k péči o zahradu neodmyslitelně patří. Ne všichni majitelé zahrádek mají tuto činnost v oblibě. Pobíhat po zahradě se sekačkou, když nad vámi ostře praží sluníčko a teploty šplhají pořádně vysoko, není žádný med. I na první pohled obyčejné sekání trávy, na kterém se zdá, že není vůbec co zkazit, má svá pravidla. Ne každý je ale dodržuje.
Správní sekání může podpořit nejen pěkný vzhled trávníku na vaší zahradě, ale zároveň s ním dosáhnete kvalitnějšího trávníku. Sekání je tedy základ i v horkém létě – je to ochrana proti přirozenému množení plevele, ten totiž při pravidelném sekání nestihne nakvést a vysemenit. Z trávníku se také snažte mechanicky nebo chemicky odstranit již existující plevel – nejčastěji půjde o pampelišky, které je ideální odstraňovat i s kořeny.
Vyzrajte na plevel na trávníku i v záhonku
Plevel dokáže zahrádkáře potrápit nejen na trávníku, kde rostou třeba pampelišky, které narušují pěkný vzhled trávníku, ale také na záhoncích. Plevel je nenáročný na své podmínky pro život, ke spokojenosti toho příliš mnoho nepotřebuje. Může však zapříčinit snížení úrodnosti, a to v mnoha případech o 10-20 %, což už může být znát.
Žádnému zahrádkáři by tak ve výbavě neměly chybět přípravky proti plevelům, se kterými lze chránit zejména cestičky či záhonky. Využijete je různě na zahradě, ale i na střechách, kde vás může zlobit nevzhledný lišejník.
Strašák každého zahrádkáře: houbové choroby
Houbové choroby a různí škůdci dokážou potrápit nejednoho zahrádkáře. Pokud rostlinám nebudete věnovat dostatek pozornosti, možná pro vás bude jednoho pěkného letního dne nepříjemným překvapením, že i u vás došlo k napadení rostlin – toho si nemusíte všimnout hned, protože někdy je odhalení problému obtížné.
Foto: ADragon / Shutterstock.com
Pokud jde o houbové choroby, napadají nejčastěji rostliny tam, kde je vlhko a kde nedochází k dostatečné cirkulaci vzduchu. Pokud zpozorujete výskyt houbových chorob, je třeba jednat. Postřiky proti houbovým chorobám mohou preventivně ochránit vaše rostliny například před šedou plísní, rzí nebo antraknózou. Napadené jedince je třeba izolovat, aby se předešlo dalšímu šíření – pokud je ale napadení silné, je rozumnější rostlinu zlikvidovat.
Prodlužte dobu kvetení okrasných květin
Nejkrásnější výhled je ten do naší zahrádky, kde to bohatě kvete. Dobu kvetení okrasných rostlin lze prodloužit tím, že je budete odstřihávat. Například krásné macešky, u kterých budete poctivě odstraňovat uschlé kousky, pokvetou mnohem déle – to platí i o raných kopretinách, chrpách nebo vlčích bobech. I tady je potřeba myslet na pravidelnou zálivku, protože zrovna jako vy máte během horkého dne žízeň, lační po zálivce i vámi pěstované květiny.
Nepodceňujte zalévání
Nejeden zahrádkář v létě s nadějí vyhlíží temné mraky, které by mohly přinést déšť a usnadnit tak alespoň z malé části péči o zahradu. Na zálivku totiž během horkých měsíců zapomínat nesmíte, ať už jde o květiny uložené do květináče, nebo úrodu v záhonku. Naučte se efektivně využívat dešťovou vodu, která nejenže zajistí zálivku, ale zároveň pomůže s úsporou pitné vody. Záhonky nezalévejte během dne, ale až navečer, kdy se sluníčko schová a pocitově se ochladí – zalévat v době, kdy slunce ostře praží je nesmysl a riskujete tím spálení rostlin.
Komentáře