Bazén na zahradě je dnes již pro mnoho českých domácností samozřejmostí. Modré oázy relaxu však vyžadují také kvalitní péči. Jedním z nejdůležitějších faktorů, na které je potřeba pravidelně myslet, je pH bazénové vody. Jaké je ideální a co se děje s vodou při jeho vysokých, či nízkých hodnotách? V článku se také dozvíte, jak si s nevhodnými hodnotami poradit.
Foto: Pixabay
Měření pH vody v bazénu pH testerem
Měření hodnoty pH vaší bazénové vody je zcela zásadní. Zaprvé pro možnost zjistit, zda je voda zdravotně nezávadná. Zadruhé pro zajištění dlouhé životnosti vašeho bazénu, především jeho železných komponent. Měřit pH vody byste měli ideálně 2x týdně. V případě dlouhodobě ustáleného počasí a opakovaného naměření ideálních hodnot je možné měřit i jednou týdně.
pH vody stupnice, hodnota pH bazénové vody
Hodnoty pH se vyhodnocují na škále od 1 do 14 bodů. Středová hodnota 7 znamená neutrální pH. Nižší hodnoty značí zvýšenou kyselost, vyšší naopak zásaditost. Hodnoty pH pro bazénovou vodu určenou k plavání se pohybují v rozmezí 6,8 - 7,4. Pojďme se nyní společně zaměřit na jednotlivé možnosti měření.
Kapkové pH metry
Kvalitu vody můžete změřit tzv. kapkovým pH metrem. Jedná se o levnou a jednoduchou technologii, která vám poskytne méně přesné výsledky měření. To ovšem neznamená, že byste jej nemohli používat. Vzhledem k tomu, že ideální hodnota pH pro vodu do bazénu se pohybuje v rozmezí 6,8 - 7,4, je dostatek prostoru pro drobné nepřesnosti.
Test provedete tak, že zkrátka naberete vodu z bazénu do nádobky testeru (je podobná zkumavce) přidáte pár kapek činidla (řiďte se informacemi na obalu produktu), zašpuntujete a řádně protřepete. Vzniklý roztok se zabarví podle hodnoty pH. Pro určení hodnot podle barvy si nastudujte informace uvedené na etiketě produktu. Často se jedná o žlutou a fialovou barvu, ale může se lišit podle konkrétního výrobce. V případě žluté a fialové barvy platí, že pokud je barva žlutá, je voda v bazénu kyselá - čím světlejší žlutá barva, tím kyselejší voda. Pokud jde barva roztoku do fialova, je voda naopak zásaditá - čím tmavší barva, tím zásaditější voda.
Tabletové pH metry
Tento způsob měření je velmi podobný kapkové metodě popsané výše. Jedná se také o levnou variantu, jak zjistit pH vody z vašeho bazénu. Pro co nejpřesnější výsledky se doporučuje provádět brzy ráno nebo o pozdějším večeru. Do zkumavky naberete vzorek vody - ideálně ji naberte cca 30 cm od kraje bazénu a asi v 30 cm hloubce. Nemusíte proto chodit do vody, zvládnete to i s vyhrnutým rukávem. Do zkumavky už pouze vhodíte tabletu a protřepete. Výsledkem bude zbarvený roztok - podle klíče na etiketě konkrétního produktu se dozvíte orientační hodnoty pH vody vašeho bazénu.
Elektronické pH metry
Variantu měření pH pomocí elektronických měřičů lze doporučit jako nejlepší. Důvodů pro toto tvrzení je více - jedná se o nejpřesnější formu měření. Dále takto změříte pH vody nejrychleji. A do třetice uvádíme, že ačkoliv může být pořizovací cena kvalitního digitálního měřiče vysoká, pokud se budete chovat k zařízení šetrně, vydrží vám roky a tím pádem bude paradoxně také nejlevnější. Neustálé nakupování kapkových, či tabletových testerů se v průběhu let prodraží.
Samotné měření provedete jednoduše - stačí vložit sondu, či měřící vidlici testeru (záleží na provedení konkrétního produktu) do vaší bazénové vody. Po kratičkém intervalu přístroj pípne a na displeji se zobrazí hodnota pH.
Samotnou kapitolou jsou poté digitální měřící přístroje s dávkovačem, které jsou přímo napojeny na zásobníky s bazénovou chemií. Sonda průběžně monitoruje pH vody a v případě potřeby jí automaticky upraví. Majitel bazénu tak nemusí řešit v podstatě nic kromě pravidelné kontroly a údržby přístroje a kontroly stavu chemie v zásobníku.
Jak zvýšit pH v bazénu
Pokud jste ve vašem bazénu naměřili výrazně nízké hodnoty pH, mějte se na pozoru a konejte. Vaše bazénová voda je kyselá, podobně jako například ocet (pro zajímavost ocet má pH 2,9). Takové hodnoty mohou totiž kromě nepříjemného pocitu z koupaní také urychlovat korozi kovových součástek. Udržování správných hodnot pH je pro životnost vašeho bazénu zcela zásadní.
Pro zvyšování hodnot pH v bazénové vodě skvěle poslouží chemické přípravky, které jsou pro tento účel přímo vyráběny. Mohou být tekuté, či granulované. Doporučujeme vám používat spíše granulované, jelikož jsou bezpečnější - nehrozí vám, že si pokožku polejete agresivním chemickým roztokem. Skvělý je například produkt, který se nazývá "PH PLUS".
Závěrem dodáváme, že lze zvyšovat pH vody také "podomácku". Vzhledem k rizikovosti užívaných chemikálii však tento způsob rozhodně nedoporučujeme.
Jak snížit vysoké pH v bazénu
Zvýšené hodnoty pH značí zásaditou vodu. Pokud přemýšlíte, čím to je, že se vám v bazénu tvoří vodní kámen, je to právě vlivem zásadité vody. Proto stejně jako v případě výše doporučujeme z důvodu bezpečnosti granulované prostředky. Osvědčenou kvalitou pro snižování vysokého pH je chemický přípravek s názvem "PH MÍNUS".
Co způsobuje vysoké pH vody, co způsobuje nízké pH v bazénu
Voda reaguje s různými chemickými látkami a sloučeninami, které se k ní dostávají z jejího okolí. Reaguje například se vzdušným oxidem uhličitým, což se projevuje právě na změně její hladiny pH. Vlastnosti vody a její pH může ovlivňovat například také kvalita a materiál vodovodních rozvodů, kterými k nám proudí.
Dalším faktorem mohou být deště. Než dešťové kapky dopadnou na hladinu vašeho bazénu, absolvují poměrně dlouhou cestu atmosférou. V té se setkávají s různými chemickými látkami a vzájemně reagují. Například oxidy CO2 a SO2 způsobují její kyselost.
Komentáře
Komentáře
Mám MINI TESTR TABLETKOVÝ, při měření nabrání vody do testru a rozpustění tabletky Phenol Red na PH je voda v testru fialova a i pří měření CL rozpustěnítab. DPD 1 je voda v testru fialová. Co mám dělat , co dát do bazénu aby se voda srovnala? děkuji
Michal
11.08.2022 22:21
Franto PH mínus ;)