Chorvatsko, ráj letních dovolených nejen českých cestovatelů a milovníků moře. Poradíme vám, kde můžete nakoupit kuny, jaká je jejich aktuální cena a kdy přestanou chorvatské kuny platit!
Kurz – Banka – Kalkulačka – Bankovky – Platnost
Foto: Pixabay
Chorvatská kuna – kurz, měna a euro
Chorvatsko přišlo s kunou jakožto s oficiálním platidlem v roce 1994. Do oběhu se tehdy dostaly jak bankovky tak mince. Ty jsou koneckonců platné i v současných dnech. Dlouho tomu ale nebude!
Měna chorvatská kuna totiž zanikne a Chorvatsko se stane dalším členem eurozóny. Od 1. ledna 2023 tak bude na území Chorvatska platit euro. Letošní dovolenou si tak naposledy užijete s kunami.
Kurz kuny a koruny - banky vs. směnárny
V případě, že budete kupovat kuny ještě v České republice, budete se řídit kurzem kuny vůči české koruně. Kurzy se mohu významným způsobem lišit, záleží na tom, zda budete měnit v bance nebo ve směnárně.
Aktuální kurz kuny vždy najdete v rámci kurzovních lístků jednotlivých bank, případně přímo u směnárníků. Doporučujeme se tak dopředu s kurzem seznámit, abyste za kuny nezaplatili více než musíte.
Nedá se však obecně říct, zda je lepší vyrazit do banky nebo do směnárny. Vždy záleží na aktuálních cenách. Navíc, ve směnárnách můžete občas narazit na příjemné slevy při větší směně kun.
Chorvatská kuna kalkulačka
Naštěstí existují také kalkulačky chorvatské kuny, pomocí které snadno zjistíte, kolik peněz si na směnu připravit. Kalkulačka zpravidla počítá s aktuálním kurzem jak české koruny tak také eura.
Ve většině chorvatských letovisek, které patří mezi oblíbená místa na dovolenou, navíc můžete platit také eurem. Obecně se to ale vzhledem ke kurzu příliš nedoporučuje. Je vždy lepší si raději kuny vyměnit dopředu v české bance nebo u směnárníka.
Chorvatská kuna platné bankovky
Chorvatská kuna se dále dělí na lipu. Je to obdoba českého haléře. Setkat se můžete s následujícími mincemi:
- 1 lipa
- 2 lipy
- 5 lip
- 10 lip
- 20 lip
- 50 lip
- 1 kuna
- 2 kuny
- 5 kun
V rámci bankovek zase narazíte na tyto nominální hodnoty s vyobrazením různých osobností:
- 5 kun - bán Peter Zrinský a kníže Fran Krste Frankopan
- 10 kun - biskup Juraj Dobrila
- 20 kun - bán Josip Jelačić
- 50 kun - básník Ivan Gundulić
- 100 kun - bán Ivan Mažuranić
- 200 kun - politik Stepjan Radic
- 500 kun - spisovatle Marko Marulić
- 1000 kun - právník Ante Starčević
Konec platnosti chorvatské kuny
Protože bude Chorvatsko již dvacátým státem eurozóny. Příští rok tak s kunami v oblíbeném letovisku nezaplatíte. Doporučujeme proto ideální utratit všechny kuny, případně je směnit zpět na české koruny. Ušetříte tak nejen peníze ale také případně práci s výměnou neplatných bankovek.
V případě, že se rozhodnete cestovat automobilem, můžete přebývající kuny v klidu utratit například na čerpacích stanicích. Můžete si pohodlně natankovat na cestu domů nebo si koupit občerstvení.
Komentáře
Komentáře
Pavel
19.11.2022 10:37
Bude to zvláštní, když nebudeme v Chorvatsku platit kunami. Co se dá ale dělat. Nějak se rozhodli, tak to musíme respektovat. Do Chorvatska budeme jezdit i dál. Děti byly letos u moře poprvé a byly nadšené. S manželkou jsme měli obavy z cesty, tak jsem objednal každému monitory do opěrek na hlavu do auta z https://www.2din.cz/ a po cestě se dívaly na pohádky, takže jsme zvládli dojet k moři bez problému.