Daňové přiznání za rok 2024: Termíny, platby a nejčastější chyby

Podání daňového přiznání je povinností mnoha fyzických i právnických osob. Přestože se tento úkol může zdát stresující a složitý, existuje několik způsobů, jak si celý proces usnadnit. Termíny za rok 2024 se blíží, znáte všechna pravidla a své povinnosti?

Daňové přiznání za rok 2024: Termíny, platby a nejčastější chyby Foto: Freepik

Kdo daňové přiznání podává

Přiznání k dani zahrnuje veškeré zdanitelné příjmy za uplynulý rok, daňové slevy a částku, kterou už na zálohách osoba zaplatila. Odevzdat daňové přiznání musí téměř všichni živnostníci, ale mnohdy se kromě OSVČ týká i zaměstnanců, studentů, anebo seniorů.

Povinnost podat daňové přiznání vzniká, pokud roční příjmy z podnikání v roce 2024 přesáhly 50 000 Kč a zároveň byly předmětem daně z příjmů fyzických osob. Zaměstnanců se týká pouze pokud jejich jiné zdanitelné příjmy přesáhly 20 000 Kč za rok.

Důležitá data a způsoby podání

Konečné datum podání daňového přiznání se liší podle způsobu, jakým se ho rozhodnete podat. Termíny jsou pro právnické i fyzické osoby stejné.

DP můžete podat:

  • Elektronicky
  • Osobně
  • Poštou

Nejčastěji využívaným se stává online přiznání, tato forma má lhůtu prodlouženou o téměř celý měsíc oproti tradičnímu papírovému nebo osobnímu odevzdání. Stačí ho podat prostřednictvím datové schránky a ušetřit čas o cestu na poštu.

Za rok 2024 je lhůta pro podání stanovena do 1. 4. 2025. Pokud má osoba zpřístupněnou datovou schránku, je povinna podávat online daňové přiznání pouze elektronicky a to do 2. 5. 2025. Pokud máte daňového poradce, pak je potřeba dodržet termín odevzdání 1. července 2025.

Kam se daňové přiznání posílá

Podává se na příslušný finanční úřad. To platí jak pro osobní, tak elektronické podání. Místní příslušnost se určuje podle adresy trvalého pobytu, pokud se jedná o občana České republiky. U právnických osob je místní příslušností adresa, pod kterou je zapsána v obchodním nebo jiném rejstříku.

Způsoby plateb a splatnost daně

Splatnost je stanovená na poslední den termínu podání. Můžete platit jak prostředním bezhotovostní platby, tak v hotovosti na finančním úřadě nebo pomocí poštovní poukázky typu A. Tvar čísla účtu má formu předčíslí-matrika/kód banky, v případě fyzických osob je předčíslí 721 a u právnických osob je to 7704. Variabilním symbolem je pak rodné číslo anebo identifikační číslo.

Kdo nemusí podávat daňové přiznání

Výjimkou z podání DP jsou zaměstnanci, kteří mají příjmy pouze od jednoho zaměstnavatele. Ten provádí roční zúčtování daně. Dále ho nemusí podávat osoby, jejichž roční příjmy nepřekročily limity pro zdanění.

Kromě toho nejsou povinny podávat daňové přiznání ani fyzické osoby s paušálním režimem. Ty platí každý měsíc stejnou, státem určenou částku, která pokrývá veškeré nutné zálohy i daně.

Novinky v roce 2025

Nově musí daňové přiznání podávat zaměstnanci, kteří mají pasivní příjmy. Těmi jsou například příjmy z nájmu nemovitostí anebo akcií nad 20 000 Kč. Přestože se z nich neplatí povinné odvody na sociální a zdravotní pojištění, je potřeba vyplnit klasické daňové přiznání kvůli dani z nemovitosti.

Dále vznikla nabytím účinnosti zákona č. 24/2025 Sb. možnost odečíst až 30 % hodnoty darů ze základu daně.

Došlo také ke změnám v oblasti daňových slev. V současnosti již není možné uplatňovat slevu na studenta, ani slevu za umístění dítěte (tzv. školkovné).

Možnosti odkladu daňového přiznání

Pokud potřebujete odklad, zjistíte, že vám chybí potřebné doklady, anebo se jednoduše ocitnete v koncích, můžete využít spolupráce s daňovým poradcem. Lhůty pro dodání přiznání k dani daňovým poradcem bývají prodloužené až o téměř 2 měsíce, a navíc získáte odborný pohled.

Pokud si ale chcete s daňovým přiznáním za rok 2024 poradit sami, vyzkoušejte naši online kalkulačku daňového přiznání. S přiznáním k dani na Slovensku vám pomůže slovenská online daňová kalkulačka.

Jaké dokumenty potřebujete doložit

Kromě samotného formuláře pro daňové přiznání budete potřebovat:

  • Potvrzení o příjmech od zaměstnavatele
  • Výpisy z bank o příjmech (např. v případě pronájmu nebo investic)
  • Doklady

Nejčastější chyby při vyplnění

Nejčastějšími chybami při vyplňování daňového přiznání bývá chyba v příjmech, anebo chybně přiložené přílohy. Dejte proto pozor na tyto klíčové drobnosti, které mohou zapříčinit špatně podané daňové přiznání.

Co se stane, když udělám chybu

V případě, že v DP najdete zpětně chybu, lze podat opravné daňové přiznání. Oprav je možné poslat více, ale vždy platí, že na předchozí verze finanční úřad nebere ohled. K nápravě vás může vyzvat i finanční úřad sám, nebo doměřit daň. V případě závažných pochybení je v jeho pravomoci udělit pokutu.

Co když zapomenu podat daňové přiznání

V případě, že zapomenete daňové přiznání podat, hrozí vám pokuta. Čím delší je prodleva od posledního možného data, tím vyšší sankce se vám načítá. Je proto doporučené řešit tuto situaci co nejdříve.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Příspěvek na péči 2025 – stupně, žádost a podmínky

Příspěvek na péči o osobu blízkou 2025

Příspěvek na péči je dávka poskytovaná státem pro lidi, kteří potřebují pomoc s péčí o sebe sama. Jaká je její výše v roce 2025 a jaké...

Příspěvek na bydlení

Příspěvek na bydlení – kdo má nárok a jak podat žádost

Chcete si zažádat o příspěvek na bydlení? Poradíme vám, jak celý proces funguje, co je potřeba doložit, kde najít všechny potřebné...

Životní minimum a existenční minimum  jsou dva různé pojmy

Životní minimum v letošním roce – k čemu slouží a jak se počítá

Co to je životní minimum a na kolik je stanovené pro rok 2025? Veškeré informace o životním minimu a jeho změnách v letošním roce najdete...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY