Nevíte si rady s dohodou o výživném? Jak řešit situaci, kdy druhý rodič neplatí alimenty? Jak a z čeho se počítá výživné? Co hrozí neplatičům? Sháníte vzory potřebných formulářů? Pak jste na správném místě. V tomto článku se pokusíme zodpovědět všechny vaše otázky o výživném na děti.
Výpočet alimentů – Kalkulačka
Tabulka výživného – Střídavá péče
Mimosoudní dohoda – Vzor žádostí
Vymáhání – Hypotéka
Insolvence – Alimenty od státu
Vyživovací povinnost, alimenty na dítě
Rodiče mají povinnost přispívat na potřeby svých dětí i po rozvodu či rozchodu. Tento příspěvek se nazývá výživné, obecně vzato jde o alimenty. Vyživovací povinnost mají i děti vůči svým rodičům, manželé či příbuzní vůči sobě navzájem. Tento článek se však zaměřuje na alimenty ze strany rodičů na děti.
Alimenty a zákon: Neplacení výživného je trestný čin!
Vyživovací povinnost rodičů vůči dítěti je téma, které se řešilo už v dávných dobách. Zákon ukládal otcům povinnost postarat se o své děti, v některých případech i o ty nemanželské, a to ještě v dobách před naším letopočtem za římského císaře Oktaviána Augusta.
Od 16. století měla nárok na výživné i matka dítěte. Rovnoprávnost postavení mužů a žen v této otázce přišlo až v roce 1920 v Ústavní listině, a dokonce až od roku 1948 se začalo mluvit o rodičovské moci na místopůvodní otcovské moci.
Nyní se o vyživovací povinnosti rodičů vůči dítěti dočtete v občanském zákoníku. Ten přesně udává, kdo vyživuje či pomáhá vyživovat nejen děti, ale i příbuzné, rodiče, nebo jak to chodí u manželského páru. S pravidly samozřejmě přicházejí i sankce pro ty, kteří by je nedodržovali.
Podle trestního zákoníku platí, že ten, kdo svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat neplní déle než 4 měsíce, může být potrestán odnětím svobody až na jeden rok. V takovém případě je neplacení výživného trestný čin a rodič, který má výživné dostávat, může podat trestní oznámení. |
Na co jsou alimenty a kolik jsou – výpočet výživného (alimentů)
Výživné slouží k zajištění základních potřeb dítěte. Obecně je cílem také to, aby dítě mělo stejnou životní úroveň jako jeho rodiče. Mezi základní potřeby dítěte patří:
- jídlo
- bydlení
- oblečení
- koníčky, zájmové kroužky
- škola (školka) včetně vysoké školy po dosažení plnoletosti
Vzhledem k tomu, že je cílem stejná životní úroveň dítěte jako jeho rodičů, vypočítává se výše výživného z platu rodiče, který alimenty platí. Výše alimentů se zvyšuje v závislosti na věku dítěte, jelikož se s věkem zvedají i náklady na jeho život. Ačkoli existují tabulky, podle kterých by se výživné mělo odvíjet, není tomu tak vždy. O jeho výši totiž rozhoduje soud a ten přihlíží k různým faktorům.
Alimenty – kalkulačka také pro zvýšení a snížení alimentů
Přestože soud může rozhodnout jinak, předpokládané rozpětí alimentů si můžete vypočítat na této stránce. Potřebujete znát čistý příjem rodiče, který bude výživné platit, (či už platí) a věk dítěte/dětí. Počítejte s tím, že výsledky jsou pouze orientační.
Kalkulačku na výpočet alimentů a další podrobné informace, které souvisí s tématem, najdete TADY.
Důvody pro zvýšení a snížení výživného
Kromě zvyšování alimentů kvůli věku dítěte je možné upravovat měsíční výživné i z jiných důvodů. Nejčastějším důvodem je pak například začátek studia na nové škole, přechod do školy v jiném městě atd.
Snížení výživného se děje v opačném případě, když dítě přestoupí ze školy v jiném městě zpátky do rodného města. Zde může žít se svým rodičem, a snižují se tak náklady na jeho život. Jelikož jsou tyto případy naprosto individuální, obecné kalkulačky je nedokáží zakomponovat do svých výpočtů.
Alimenty – tabulka výživného
Orientační tabulka výživného v závislosti na věku dítěte vypadá takto:
Věk dítěte | Výše alimentů v procentech z čisté mzdy |
0-5 let | 11 až 15 % |
6-9 let | 13 až 17 % |
10-14 let | 15 až 19 % |
15-17 let | 16 až 22 % |
18 a více let | 19 až 25 % |
Střídavá péče – nižší alimenty
Střídavá péče je jedním ze způsobů, jak se starat o dítě po rozchodu partnerů. Aby střídavá péče fungovala, rodiče dítěte by měli mít relativně dobrý vztah s bezproblémovou komunikací. Při střídavé péči nezaniká nárok na alimenty. Platí je ten, kdo má vyšší příjmy. Na výši výživného se projeví i doba, kterou v průběhu měsíce s dítětem tráví povinný rodič. Pokud tedy rodiče mají přibližně stejné příjmy a o dítě se starají stejně dlouhou dobu, je možné zasílání alimentů úplně zrušit.
Mimosoudní dohoda o placení výživného (alimentů) – vzor
Nejjednodušší způsob, jak se vypořádat s placením výživného, je mimosoudní dohoda. Tím si zajistíte, že částkou nebude překvapená ani jedna strana. Samozřejmě je nutné, aby se rodiče byli schopni domluvit.
Ačkoli se tento způsob nazývá mimosoudní dohoda, budete muset sepsanou dohodu donést k soudu. Ten vám ovšem v 99 procentech případů vyhoví, a vy se tak vyhnete možným tahanicím po soudech, pokud by jedna ze stran nebyla s výsledkem spokojená.
Jak vypadá vzor dohody o úpravě poměrů nezletilých dětí se můžete podívat na této stránce.
Dohoda o výživném – vzor dohody o zvýšení výživného
S věkem dětí přicházejí nejen starosti, ale i vyšší náklady na život. Domluvíte-li se s bývalým partnerem na úpravě alimentů dohodou, zajistíte si tím rychlejší vyřízení celé záležitosti ke spokojenosti obou stran. Vzor, jak by měla taková dohoda vypadat, najdete například ZDE. Stejně můžete postupovat i při snížení výživného, pokud se změní příjmy rodičů.
Žádost (návrh) o zvýšení či snížení výživného (alimentů) + vzor žádosti
V žádosti o zvýšení alimentů je třeba uvést také důvod, proč požadujete vyšší částku. Je třeba si tedy promyslet, co do formuláře napsat. Pro lepší představu, jak vypadá takový návrh na zvýšení výživného, se podívejte na vzor ZDE.
Neplacení a následné vymáhání výživného (alimentů)
Neplatí-li rodič výživné, druhý rodič (či zletilé dítě) má dvě možnosti, jak se k penězům dostat skrze vymáhání. První možností je soudní rozhodnutí a druhou je exekuční vymáhání. Obě tyto varianty mají své výhody i nevýhody, které najdete v následující tabulce.
Soudní rozhodnutí | Exekuční vymáhání |
Rodič (či zletilé dítě) se obrací na soud, který o alimentech naposledy rozhodoval. | Oprávněný se obrací přímo na exekutora, který na základě soudního pověření zahájí exekuci. |
Soud postihne příjem (bankovní účet) povinného, ze kterého se výživné měsíčně strhává, a jde okamžitě na účet druhého rodiče či zletilého dítěte. | Exekutor si sám zjišťuje veškeré informace o povinném plátci alimentů díky pravidelné lustraci. |
Oprávněný musí dodat soudu informace o příjmu či bankovních účtech povinného plátce alimentů, což může být nesnadný úkol. | Za práci exekutora v případě neúspěšného vymáhání vzniká nutnost úhrady nákladů na vedení exekuce. |
V případě, že dojde například ke ztrátě zaměstnání, soudní výkon je zastaven pro nemožnost plnění. | U úspěšných exekucí získává oprávněný 100 % dlužné částky. |
Alimenty a nová rodina
Založení nové rodiny se projevuje na výši alimentů. Pokud plátce výživného založí novou rodinu, kde sdílí domácnost s novým partnerem, sníží se tím (ve většině případů) jeho náklady. Příjmy nového partnera se započítávají do příjmů plátce výživného, protože se tím zvyšuje životní úroveň plátce, a tak by se měla zvýšit i životní úroveň jeho dítěte z předchozího vztahu. Pokud povinný nesdílí domácnost se svým novým partnerem, pak se příjmy tohoto partnera nezapočítávají a výše výživného se nemění.
Alimenty a hypotéka
Z obecného hlediska nemají žádné úvěry vliv na výši výživného. Kdyby to bylo naopak, mohli by si rodiče brát půjčky či hypotéky, a snižovat tak alimenty. V případě hypoték není odpověď tak jednoznačná. Soudci se ne vždy rozhodují stejně. Na otázku hypotéky nahlíží jedním z těchto tří způsobů:
- Soud stanoví výživné bez zohlednění splátek hypoték
- Soud zohlední splátky hypotéky rodiče, který pečuje o dítě, jelikož tato hypotéka zajišťuje bydlení dítěti. Naopak hypotéka rodiče, který alimenty platí, se nepočítá, protože dítě z ní nemá žádný užitek a plnění vyživovací povinnosti má přednost před placením hypotéky povinného
- Soud zohlední splátky hypotéky rodiče, který je povinen platit alimenty, pokud je stejná nebo nižší než obvyklá výše nájmu za byt v dané lokalitě. Platbu pak soud bere jako oprávněný výdaj za bydlení
Alimenty a insolvence
Ocitne-li se plátce alimentů v insolvenci, pro druhého rodiče to není žádná katastrofa. Při podání insolvenčního návrhu má dlužník povinnost uvést své vyživovací povinnosti. Insolvenční správce poté kontaktuje rodiče, kterému jsou alimenty vypláceny, a později vyplácí výživné místo povinného. Má však nárok na pokrytí vlastní odměny, čímž se výše alimentů trochu sníží.
V případě, že dlužník vyživovací povinnost do návrhu neuvedl, může se o alimenty přihlásit druhý rodič (či dítě, pokud je plnoleté). Stačí zaslat písemné sdělení insolvenčnímu správci, ve kterém rodič uvede informace o řádně placeném, případně i dlužném výživném.
Dobrou zprávou je, že výživné má v insolvenčním řízení přednost před ostatními dluhy. Je tedy vypláceno před ostatními platbami, a navíc v plné výši.
Alimenty od státu – zálohované výživné
Zálohované výživné je pomoc, na kterou mají nárok rodiče, jimž druhý rodič dluží na výživném. Výše těchto záloh by se měla rovnat soudem přiděleným alimentům do maximální výše 3 000 Kč. Rodiče samoživitelé tak mají šanci získat chybějící alimenty od státu. To ovšem vyžaduje splnění dvou podmínek:
- Příjem rodiče, který o zálohované výživné žádá, nesmí dosahovat průměrné mzdy.
- Rodič už podal trestní oznámení na neplatícího rodiče a zároveň zahájil exekuční vymáhání alimentů.
*️⃣Jak probíhá soud o zvýšení alimentů?
Jednotlivá sezení trvají od 20 minut do 1 hodiny. Pokud tento čas nestačí, pak se většinou odročuje a dojde tudíž k dalšímu soudu. Ten už ve většině případů rozhodne. Během soudu se prokazují příjmy rodičů a náklady rodiče, který se o dítě stará. Soudu se účastní zástupce orgánu sociálně-právní ochrany dětí, aby dohlédl a zhodnotil sociální situaci v rodině dítěte. Soudní úkony o alimentech jsou osvobozeny od poplatků.
*️⃣Jak přestat platit výživné?
Přestat platit výživné můžete v případě, že je vaše dítě plnoleté a dále nestuduje, či už ukončilo studia a začalo být výdělečně činné. Pokud jsou majetkové poměry (čistá mzda) vás a druhého rodiče přibližně stejné, výživné pravděpodobně nebudete platit, pokud zvolíte střídavou péči o své děti.
*️⃣Do kdy se platí alimenty?
Alimenty nekončí plnoletostí dítěte. Rodi má povinnost platit alimenty, dokud studuje a připravuje se tak na budoucí povolání. Pokud by si dítě vydělávalo samo (ať už prací, či podnikáním), pak ve většině případů povinnost platit výživné zaniká.
*️⃣Je možné získat alimenty zpětně?
Při vymáhání alimentů záleží na tom, za rozsudek soudu už nabyl právní moci. V takovém případě můžete výživné na dítě vymáhat až 10 let zpětně. Jinak máte šanci vymáhat zpětně pouze dobu 3 let.