Dostali jste výpověď z práce a nevíte, zda si můžete nárokovat odstupné? Máte pocit, že s vámi zaměstnavatel nejedná fér? Podívejte se, v jakých situacích máte na odstupné nárok a v jaké výši.
Kdy mám nárok - Kdy nemám nárok
Jak se odstupné počítá
Foto: Freepik
Kdy vzniká zaměstnanci nárok na odstupné při výpovědi?
Nárok na odstupné vzniká tehdy, kdy je pracovní poměr ukončen z důvodů na straně zaměstnavatele. Nebo-li z důvodů, které zaměstnanec nemohl nijak ovlivnit. Zákon rovněž určuje konkrétní důvody / situace, ke kterým musí dojít, aby zaměstnanci vznikl na odstupné nárok. Jsou to:
- Zaměstnavatel ukončuje činnost (nebo jen část podniku)
- Zaměstnavatel se stěhuje (nebo část provozu)
- Zaměstnanec se stane nadbytečným kvůli změnám, které provedl zaměstnavatel (např. snižování stavu, zavádění automatizovaného systému a další organizační změny)
Příklady situací, kdy vzniká zaměstnanci nárok na odstupné:
Uvádíme konkrétní situace, kdy se zaměstnanec může stát pro firmu nadbytečným, a z toho důvodu je propuštěn.
- Firma se rozhodne, že už nebude prodávat jeden ze svých produktů. Zaměstnanci, kteří se o tento produkt starali, se tak stanou nadbytečnými a jsou propuštěni.
- Zaměstnavatel investuje do nové technologie, která bude pracovat samostatně. Tudíž pracovníci, kteří dříve obsluhovali staré stroje, již nejsou potřeba.
- Firma propustí část svých zaměstnanců, aby se zbavila dluhů.
- Dojde ke sloučení s jinou firmou, a některé pozice se tak stanou duplicitní.
Nárok na odstupné při výpovědi ze zdravotních důvodů
V tomto případě záleží na původu zdravotních komplikací, kvůli kterým nemůžete práci nadále vykonávat. Nárok na odstupné máte v případě, kdy zdravotní problémy vznikly v důsledku vykonávání práce v dané firmě (nemoc z povolání), nebo došlo k pracovnímu úrazu, kvůli čemuž jste dostali výpověď.
Nejen že v takových případech máte nárok na odstupné, ale vzhledem k tomu, že vaše zdraví bylo poškozeno při vykonávání práce, bude kompenzace ze zákona podstatně vyšší. Konkrétně dostanete jako odstupné dvanáctinásobek průměrného výdělku.
Stejně jako v předchozích případech nezáleží, zda jste dostali výpověď, nebo jste pracovní poměr ukončili dohodou. Odstupné dostanete v obou případech.
Související téma: Pracovní neschopnost a dávky nemocenské
Kdy nevzniká nárok na zákonné odstupné?
Nárok na odstupné nevzniká tehdy, kdy sám zaměstnanec podá výpověď. Důvody ukončení pracovního poměru nemusí narozdíl od zaměstnavatele uvádět. Naopak zaměstnavatel může pracovní poměr ukončit pouze z důvodů uvedených v zákoníku práce. Tyto důvody rozhodují, zda má zaměstnanec na odstupné nárok.
Odstupné při výpovědi ze strany zaměstnavatele:
Jaké jsou tedy důvody ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele, kdy nevzniká nárok na odstupné? Obvykle jde o závažné provinění jako dlouhodobé neplnění pracovních povinností apod. Tedy důvody na straně zaměstnance, který tím pádem nemá na odstupné nárok.
Odstupné při výpovědi zaměstnancem:
Zaměstnanec nemá nárok na odstupné v těchto případech:
- Výpověď podá sám z vlastních důvodů
- Ukončí pracovní poměr ve zkušební době
- Pracuje na DPČ nebo DPP
Jak se počítá odstupné při výpovědi
Minimální výše odstupného při ukončení pracovního poměru z organizačních důvodů uvedených výše závisí na odpracované době. Pokud tedy zaměstnanec pracoval:
- méně než jeden rok – dostane odstupné ve výši alespoň jednoho průměrného měsíčního příjmu
- více než jeden rok ale méně než dva – získá minimálně dvojnásobek průměrného měsíčního příjmu
- déle než dva roky – má nárok na nejméně trojnásobek průměrného měsíčního příjmu.
Podrobnější informace i kalkulačku pro výpočet odstupného najdete tady – www.kupnisila.cz/odstupne/.
*️⃣Kdy vzniká nárok na zákonné odstupné při výpovědi?
Nárok vzniká v případě ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele z organizačních důvodů. Zjistěte podrobnosti ZDE.
*️⃣Jak se počítá odstupné při výpovědi?
Minimální výše zákonného odstupného závisí na počtu odpracovaných let. Spočítejte si výši odstupného tady.
*️⃣Mám nárok na odstupné při výpovědi dohodou?
Vždy záleží na konkrétních důvodech ukončení pracovního poměru. Situace, kdy nárok vzniká, jasně určuje zákon. Přečtěte si více v článku.
Komentáře