Stagflace znamená kombinaci dvou negativních ekonomických jevů. Konkrétně stagnaci ekonomiky, vysokou nezaměstnanost a vysokou inflaci. O stagflaci se po vládních koronavirových zásazích mluví i ve vztahu s naší zemí. Investujete do zlata, akcií nebo nemovitostí? Zpozorněte a čtěte dál.
Co je stagflace – Stagflace u nás
Investice do zlata – nemovitostí – akcií
Foto: Pixabay
Co je stagflace – pojem a význam
Co znamená stagnace – to mu rozumí i neekonomové. Co je inflace – to už víme také. Ale nezažitý pojem stagflace na nás teď září ze všech médií. Stagflace je kombinací ekonomické stagnace (zastavení růstu) a inflace. Tento jev nastane, když se vysoká míra inflace spojí s vysokou nezaměstnaností – tedy i nižší kupní silou. Lidé bez práce nemají peníze, šetří, nekupují (nepodporují výrobu), neinvestují a tím prohlubují stagnaci – utlumení – ekonomického růstu.
Stagflace není nic nového. Ekonomové ji popsali už v během druhé poloviny 20. století.
Stagflace může nastat z různých důvodů:
- vysoké daně,
- nadměrná emise (tištění) peněz,
- příliš direktivní a striktní zásahy do fungování podniků,
- neúměrně vysoké vládní příspěvky v nezaměstnanosti (proč by pak lidé pracovali, že.),
- ekonomické šoky, které aktuálně vnímáme v podobě růstu ceny elektřiny, energií nebo potravin.
I přesto, že je stagflace běžnou součástí některých ekonomických „filozofií“, není to jev, který bychom chtěli v České republice přivítat. Máte jasno v tom, jak by se stagflace dotkla přímo vaší peněženky? Má koronavirová krize takovou sílu, že by stagflaci způsobila? Víte něco o investování do zlata, akcií nebo nemovitostí? Pokud ne, čtěte dál, informace se vám budou hodit.
Pojem inflace, opak inflace, deflace, stagflace a slumpflace
Ekonomika funguje ve spirále. Laicky řečeno – jednou jsme dole a jednou na hoře. Hospodářský cyklus má svou historicky ověřenou křivku. Své místo ve vývoji tak má i horší období – tedy recese.
Ekonomika v recesi se znační poklesem hrubého domácího produktu ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích. Přitom všechny fáze ekonomiky jsou následující: vzestup, vrchol, recese a dno.
Tabulka: ekonomické pojmy spojené s mírou inflace.
Pojem | Charakteristika jevu |
Inflace | Peníze ztrácí svou hodnotu, zboží a služby jsou méně dostupné |
Deflace | Peníze získávají na hodnotě, zboží a služby jsou pro kupující „levnější“ |
Stagflace | vysoká inflace + neměnná (stagnující) výše reálného produktu |
Slumpflace | vysoká inflace + pokles (slump) výše reálného produktu |
To, že ekonomická situace přestane být růžová a v rostoucích číslech (recese), ještě nemusí znamenat počátek stagflace nebo slumpflace. Ale v této fázi je ekonomika křehká až zranitelná. Nadchází čas obav o vlastní úspory v hotovosti, na které si rostoucí inflace jasně brousí zuby. Spousta z nás začne přemýšlet o způsobu, jak si zajistit pasivní příjem a mít tak i zadní kolečka pro svou budoucnost. Nic ovšem není zadarmo a je nutné brát v potaz i investiční rizika.
Opakem inflace je deflace
Opakem inflace je deflace. Běžný občan se zdát být bohatší, protože koruna má větší sílu a obrazně řečeno si za ni místo jednoho rohlíku koupí rohlíky rovnou dva. Dav jásá, výrobci se chytají za hlavu. Musí snižovat náklady, propouštět lidi a situace se opět mění.
Stagflace - kam investovat?
V období stagflace je vhodné sázet spíš na jistotu a vybírat jen prověřená aktiva. Nejsou tak náchylná ve vztahu k tržním výkyvům. To ovšem neznamená, že jsou bez rizika.
Stagflace a kam investovat – akcie
Stagflace obecně znamená horší situaci pro firmy. Pokud se rozhodujete, které akci koupit a jste laik, určitě si nechte poradit odborníkem. Cena akcií během stagflace vesměs klesá. Jsou tu ovšem i vhodně sestavená akciová portfolia, která mohou neoblíbenou stagflaci přežít bez ztráty kytičky.
Neklamnou pravdou je, že během stagflace roste volatilita a ceny akcií jsou kolísavější než obvykle. Nováčkům ovšem může přispět nejednou vráskou. Je tedy vždy dobré zvážit, do jakého druhu akcií a do jakých společností investovat. Může jít například o:
- akcie
- burzovní indexy
- dividendové akcie
- ETF - veřejně obchodované fondy
Stagflace a kam investovat – nemovitosti
Investice do nemovitostí a realit patří k těm oblíbeným. Ceny nemovitostí spíše rostou, než klesají a spolehlivý nájemník může úhradou za bydlení splácet vaši hypotéku. Pokud se vám změní životní situace, můžete nemovitost prodat a nebudete na tom tratit. Navíc dlouhodobé zhodnocení je v řádu desítek procent. Peníze investované do nemovitosti se tak jeví jako dobrý krok nejen v případě stagflace.
Jediným slabým místem této investice je, že jedním z kroků, jak se bránit stagflaci volí banky zvýšení úrokových sazeb. Pokud nemáte pod polštářem několik milionů a potřebujete si na koupi nemovitosti půjčit, stagflace vás doběhne v podobě vyšších splátek hypotečního úvěru. Vyšší splátky se promítnou do vyššího nájmu, který ve finále nebude chtít nikdo platit a váš skvělý plán pasivního příjmu může získat trhliny.
Situace vás může dohnat až k rychlému výkupu nemovitosti a další velké investice si asi na dlouho rozmyslíte. To jsem ale zmínili ten nejčernější scénář. Dobře promyšlený nákup nemovitosti je stále jeden z nejlepších investičních plánů.
Stagflace a kam investovat – zlato
Zlato – dalo by se říct, že je to komodita z doby přírodních platidel. Ale i v dnešní době je to nezanedbatelná položka finančního trhu. Obecně lze říci, že zlatu se v období stagflace daří. Zlato je dokonce jednou z nejčastěji používaných zbraní v souboji nejen se stagflací, ale také s deflací a hyperinflací.
Cena zlata roste spolu s narůstajícími úrokovými sazbami. A právě taková situace v České republice nastává v roce 2022. Existují různé aplikace, díky nimž můžete do zlata investovat. Jednou z nich je i aplikace pro obchodování eToro. Dobře si prostudujte všechny související rizika, ale zlato jako historický uchovatel hodnoty, nebude nikdy vyloženě chyba.
Stagflace, období vysoké inflace, koronaviru a ekonomika v ČR
Měli bychom se v ČR stagflace bát? Pokud jste se nebáli, když byly zavřené podniky během Covid lockdownu (jaro 2020), tak teď už mít obavy nemusíte. Ale pokud rozumíte inflaci a pravidelně kontrolujete její rostoucí čísla, tak na vavřínech rozhodně neusínáte. Spotřebitelské ceny rostou a velmi významně zdražují i energie.
Jak už víme, tak stagflace je vysoká míra inflace v kombinaci s vysokou mírou nezaměstnanosti. Ta v listopadu 2021 činila pouze 3,3 % a byla nejnižší v celé Evropské unii. Oproti tomu inflace ČR patří v EU k těm nejvyšším. Stagflace se tedy zatím neděje, protože nízká míra nezaměstnanosti jí do karet nenahrává. Otázkou je, co se bude dít dál vzhledem k aktuálním covid opatřením vlády.
Pokud by ke stagflaci přece jen došlo, situace nebude mít podle ekonomů jiné řešení než zvýšení daní a snížení vládních výdajů spolu s vyššími úrokovými sazbami centrálních bank. To jde ale zase proti opatřením na podporu zaměstnanosti nad její přirozenou úroveň. A řešení? „Musíme zvýšit produktivitu práce a snížit objem peněz v ekonomice,“ říká nositel Nobelovy ceny za ekonomii, kanadský ekonom Robert Mundell. Ale nestahujme kalhoty, když stagflace je snad zatím ještě daleko.
Stagflace graf
Že mléko stálo pětikorunu a rohlík halíř? I to je inflace a změna síly peněz v poměru ke zboží a službám. Meziroční míra inflace má standardně rostoucí charakter. Jak inflace roste a může roztočit případnou stagflaci můžete vidět v následujícím grafu.
Zdroj: tradingeconomics.com
Phillipsova křivka
Phillipsova křivka, byla vyvinuta na principech Keynesianské ekonomie a je znázorněna jedinou rovnicí. Vyobrazuje vztah (nepřímou úměru) mezi nezaměstnaností a inflací (čím vyšší inflace, tím nižší nezaměstnanost – a naopak).
Stagflace značí vysokou míru inflace s vysokou nezaměstnaností.
A tady došlo k napadení úsudku autora této křivky – Williama Phillipse. Podle něj by totiž ke stagflaci nemělo vůbec dojít. Jeho teorie tak byla od té doby mnohokrát konfrontována a celkem sedm ekonomů s pádnými argumenty proti Phillipsově křivce získalo za svou práci Nobelovu cenu za ekonomii.
Stagflace Wiki
Dle internetové encyklopedie Wikipedie je definice stagflace následující: „Jedná se o kombinaci stagnace ekonomiky (tedy se při vysoké inflaci velikost reálného produktu nemění nebo dokonce klesá,“ Jinými slovy je stagflace souběhem nulového růstu ekonomiky a hrubého domácího produktu (stagnace), vysoké nezaměstnanosti a nízké kupní síly (inflace).
Stagflace v kostce - nejčastější dotazy
Pokud nechcete nosit v hlavě detailní informace z makroekonomie, ale chcete mít základní přehled, bude vám stačit umět odpovědět na tyto tři otázky:
Co způsobuje stagflaci?
Stagflace vznikne při omezení růstu hospodářského produktu (zavřené podniky během pandemie) zvýší nezaměstnanost, sníží nabídku zboží, zboží se stane pro kupující dražší (růst inflace). Druhou variantou je špatná makroekonomická politika týkající se peněžní zásoby a dalších vládních regulací.
Je v České republice stagflace?
V České republice je vysoká míra inflace. Ale aby se nacházela ve stagflaci, musel by tento jev být doprovázen i vysokou mírou nezaměstnanosti. Což se neděje. V ČR není stagflace.
Jak investovat během stagflace a vytvořit si pasivní příjem?
Na výběr je z investic do nemovitostí, akcií a zlata. Větší riziko většinou přináší vyšší zisk, ale realitou může být i ztráta. Zvážit můžete i nákup kryptoměn. Prvním krokem je nechat si poradit odborníkem, pokud jím sami nejste.
Komentáře