Axolotl mexický či také vodní dráček je v akvaristice unikátní živočich. Přestože trvale obývá domácí akvárium, nejedná se o rybu, nýbrž o obojživelníka, který je typický lehce groteskním a roztomilým vzhledem. Pokud jste zatoužili mít axolotla ve svém obýváku, všechny potřebné informace ohledně koupi a další rady do začátku najdete v článku.
Axolotl mexický – obecné info
Tento obojživelník, původem z mexických jezer, bývá v České republice označován také jako vodní dráček či chodící mlok. Ve volné přírodě se jejich počet stále snižuje kvůli znečištění vod a predátorům. Axolotl si také vysloužil místo na jídelníčku mexického obyvatelstva, pro které je velkou pochoutkou.
V současnosti se axolotlům lépe daří v akváriích, kde je možné jejich životní prostředí lépe kontrolovat. Průměrně se axolotl dožívá 10 - 15 let, ale existují i jedinci, kteří se dožili věku až 25 let. Klasický axolotl vyskytující ve volné přírodě má šedožlutou barvu, existuje však mnoho různých barevných variant. Nejčastějšími typy jsou:
- axolotl modrý
- axolotl černý
- axolotl mexický zlatý (gold)
- axolotl albin
Axolotl mexický prodej – zverimex, inzerce, bazary
Pro svůj neobyčejný vzhled se širokou hlavou a velkou tlamou, kterou jakoby se na vás neustále usmíval, je axolotl velice oblíbený živočich obývající domácí akvária. Napomáhá tomu také jeho dobrá dostupnost. Chcete-li si domů koupit vodního dráčka, nabízí se dvě možnosti:
- Běžné zverimexy či prodejny specializované na vodní živočichy a obojživelníky.
- Druhou možností, kde se dá koupit vodní dráček, je odkup přímo od chovatelů. Na internetu najdete množství inzerátů ať už na stránkách samotných chovatelů, zverimexů či na různých inzertních portálech a bazarech (např. na Bazoši).
Vodní dráček cena - kolik stoji axolotl
Pořízení axolotla mexického vás nepřijde vůbec draho, jeho cena se pohybuje mezi 50 až 250 korunami. V tomto rozmezí si lze vybrat axolotla různé velikosti a barvy.
Axolotl chov
Jelikož axolotlové dorůstají délky až 30 cm a rádi chodí po dně, měli by být chováni v objemnějších podlouhlých akváriích. Jednoho axolotla chovejte alespoň ve 40 litrech vody. Vhodné je usadit na dno akvária tupé kamínky nebo štěrk a osázet hrubolistými rostlinami, pod kterými se může axolotl schovávat.
Důležitá je také teplota vody, která by se měla pohybovat v rozmezí 14 až 20 °C. Při nižší teplotě by se zpomalil jejich metabolismus a přestali by jíst. Naopak při vyšší teplotě se metabolismus zrychluje, což může vest k onemocněním a následným úmrtím. Pokud by byla teplota vody na axolotla příliš vysoká, dá to najevo panickým plaváním v kruzích.
Voda musí být dostatečně čistá a okysličená, proto raději akvárium vybavte vodním filtrem a čerpadlem. Axolotlové jsou na čistotu velice citliví a vyhovuje jim tvrdá voda s pH 7 a více (k měření můžete použít např. kapkový pH metr, kterým se často zjišťuje pH vody v bazénu).
Není vhodné axolotla chovat v jednom akváriu s dalšími živočichy, protože by si na nich pravděpodobně velice rychle pochutnal. Tím se dostáváme k axolotlovu jídelníčku…
Axolotl mexický – potrava
Vodní dráček je masožravec, který sežere téměř vše, co ve svém ekosystému najde. V jejich přirozeném prostředí byste viděli axolotly chroupat drobný hmyz jako červy, larvy či měkkýše.
V domácím chovu je nejlepší axolotla krmit:
- červy
- žížaly
- plži
- šváby
- nitenkami
- komáry
- mouchami
Doporučujeme také pelety pro axolotly a jako pamlsky skvěle poslouží kousky syrového hovězího masa. Mladí axolotlové v růstu vyžadují každodenní krmení a v rámci jedné dávky zvládnou 4 malé červy. Starším jedincům pak krmení stačí jednou až dvakrát týdně. Abyste předešli znečištění vody, krmte axolotly pinzetou přímo do tlamy.