Od Nového roku platí nová pravidla, která regulují provoz dronů. Podívejte, se kde a jak můžete zaregistrovat svůj stroj a kteří piloti dronů mají z nových pravidel výjimku.
Jak a kde registrovat dron - Test pro pilota dronu - Kategorie dronů
Foto: Pixnio
Všichni piloti, provozovatelé a příznivci dronů by měli v současné době zpozornět, protože od 31. 12. 2020 platí nová pravidla, kterými se reguluje jejich provoz, a to včetně takzvaných leteckých modelů. Změnu pravidel bylo nutné provést v důsledku boomu, kterým tato technika v posledních letech prochází. Pravidla znamenají pro provozovatele dronů některé nové povinnosti, obecně by však měla přispět k větší bezpečnosti leteckého provozu. Nová pravidla platí pro celou EU, takže lidem, kteří například byli zvyklí brát si s sebou dron na zahraniční dovolenou, odpadne povinnost učit se pravidla pro provoz dronů dané země.
Jak a kde registrovat dron
Největší změnou v nových pravidlech je povinná registrace. Potěšujícím faktem přitom je, že tuto registraci lze provést kompletně online a zdarma na webových stránkách Úřadu civilního letectví (ÚCL). V tuto chvíli se jedná pouze o registraci v tzv. otevřené kategorii, k ostatním kategoriím budou podmínky registrace teprve specifikovány (podrobnosti ke kategoriím dále v textu).
Pro pojmovou jasnost zdůrazněme, že se nejedná o povinnost registrace dronů, ale o povinnost registrace pilota dronu, resp. jeho provozovatele. Dokud se tedy s dronem nechystáte létat, můžete jej mít uložený doma ve skříni či jinde neomezeně dlouho bez registrace. Na rozdíl od octomilek vás tam nebude nijak obtěžovat.
Je-li pilotovi/provozovateli méně než 18 let – a takových případů vzhledem k tomu, že se jedná o oblíbenou zábavu mládeže, jistě nebude málo –, provede registraci zákonný zástupce. V ČR je přitom minimální věk pro pilotování dronu stanoven na 16 let.
Pro koho platí výjimky
Výjimku z nařízení o povinné registraci mají piloti, kteří získali povolení k létání a k leteckým činnostem provozovaným pro vlastní potřebu letadlem bez pilota na palubě již v minulosti. Těm byla rozhodnutím ředitele provozní sekce ÚCL automaticky prodloužena platnost povolení až do 1. 1. 2022. Nemusejí se tedy zatím nikde registrovat ani o nic žádat.
Povinnost se nevztahuje ani na piloty/provozovatele, jejichž drony:
- váží méně než 250 g a nemají kameru nebo jiný senzor schopný zachycovat osobní údaje,
- váží méně než 250 g a jejich výrobce výslovně a v souladu se směrnicí EU o bezpečnosti hraček uvádí, že jde o hračky pro děti do 14 let; v takovém případě mohou mít tyto drony i kameru nebo fotoaparát.
Co je dronDron je létající stroj bez posádky, který může být řízen na dálku, nebo je schopen létat samostatně pomocí předprogramovaných letových plánů nebo pomocí složitějších dynamických autonomních systémů. Drony v posledních letech procházejí obrovským boomem. Podílejí se na tom zvláště zařízení spadající do kategorie RC modelů, tzv. kvadrokoptéry či multikoptéry, spíše hračky či hobby zařízení, určené primárně pro zábavu. Dnes se drony vybavené kamerou hojně využívají i na profesionální úrovni, například ve filmovém průmyslu, při sportovních televizních přenosech apod. Samostatnou kapitolou zůstávají drony armádní a drony bezpečnostních složek, které dosahují nejvyšší technologické úrovně. Tyto drony se používají k průzkumným nebo špionážním účelům, při hašení požárů nebo jiných záchranných akcích, větší drony pak mohou fungovat i jako nosiče zbraňových systémů. |
Co obnáší test a jak v něm uspět
Samotná registrace se skládá ze zadání základních identifikačních údajů o fyzické nebo právnické osobě, která dron bude provozovat/pilotovat. K získání registrace pro provoz dronu je dále nutné absolvovat znalostní online test. Test obsahuje 40 otázek, přičemž k jeho úspěšnému absolvování je potřeba zodpovědět správně alespoň 30 z nich. Časový limit na odpovědi je 60 minut. Pokud neuspějete, nevadí, test si můžete bez jakýchkoli sankcí zopakovat i vícekrát. Na rozdíl třeba od testu ke kapitánskému průkazu tedy nemusíte nikam jezdit a za další pokusy nemusíte nic platit.
Otázky testu podle prvních ohlasů veřejnosti nejsou z nejjednodušších a zájemci o registraci dronů tedy lze doporučit, aby se na test dobře připravil. Otázky testu pokrývají témata důležitá pro bezpečný let, týkají se tedy bezpečnostních podmínek létání, samotného vzdušného prostoru, provozních postupů nebo důležitých předpisů a pravidel v oblasti letectví. Větší drony dokážou při pádu do drátů způsobit výpadek elektřiny, takže je dobré tato pravidla nejen znát, ale i dodržovat.
Po úspěšném absolvování testu pilot obdrží od ÚCL unikátní registrační číslo a doklad o absolvování online výcviku k povinné registraci dronu. Tímto registračním číslem poté musí označit svůj dron, resp. všechny své drony, má-li jich více. Jakou podobu má toto číslo mít, předpis nestanovuje. Záleží tedy na provozovateli, zda se rozhodne pro nástřik či polep, jakou zvolí velikost písma, barvu atd. Podstatné je, aby registrační číslo dokázalo odolat i nepříznivým klimatickým podmínkám. Tímto krokem proces registrace končí a provozovatel/pilot dronu se může opět plně věnovat svému koníčku.
Nové rozdělení dronů do kategorií
Mezi největší změny pravidel patří rozdělení dronů do tří kategorií – otevřená, specifická a certifikovaná. Tyto kategorie se liší mírou regulace a požadavků na piloty/provozovatele dronů. Ministerstvo dopravy je definuje takto:
- Otevřená – Jedná se o základní kategorii provozu, která umožňuje provozovat dron i bez předchozího povolení úřadu, jakkoli s řadou omezení a požadavků, např. na hmotnost dronu, způsob letu nebo proškolení pilotů.
- Specifická – Střední kategorie provozu umožňuje, po posouzení Úřadem pro civilní letectví, provoz těm, kteří potřebují překročit některý z limitů otevřené kategorie.
- Certifikovaná – Nejpřísněji regulovaná kategorie je zamýšlena spíše pro sofistikovaný provoz do budoucna. Tato kategorie by měla umožnit například létání v hustě osídlených oblastech, v blízkosti lidí, budov a jejich střech.
Další významné změny
K dalším důležitým změnám, které nová pravidla přinášejí, patří:
- stanovení maximální výšky letu dronu na 120 metrů nad zemí,
- povinnost mít neustálý zrakový kontakt s dronem (nelze proto například používat k ovládání dronu brýle, do kterých se přenáší obraz z kamery dronu),
- povinnost respektovat omezení nebo zákaz létání v blízkosti letišť, v ochranných pásmech a jiných podobně definovaných prostorech.
Všechny tyto prostory jsou jmenovitě uvedeny ve veřejné vyhlášce vydané Úřadem pro civilní letectví. Obecnou povinností je pak vždy dát přednost a vyhnout se pilotovanému leteckému provozu.
Kontrola platné registrace a jaké hrozí sankce
Registrace platí po dobu 5 let s tím, že podmínky jejího prodloužení budou ještě specifikovány.
Splnění registrační povinnosti bude kontrolovat ÚCL společně s Policií ČR formou namátkových kontrol. Sankce za nejzávažnější prohřešky jsou podle ÚCL již dnes stanoveny, ale v průběhu roku 2021 by mělo dojít k jejich rozšíření a zpřesnění.
Podrobné informace o povinné registraci dronů včetně aktuálních změn a upřesnění pravidel a podrobných odpovědí na často kladené otázky lze nalézt na webové adrese Úřadu pro civilní letectví.
Komentáře
Komentáře
Stejk
28.07.2021 18:05
Lol