Ve filmech se často setkáváme se situacemi, kterým prostě slepě věříme. Jednou z nich je způsob smrti utopením v lávě. Nesmysl! Pojďme jeden z těchto filmových mýtů rozcupovat.
Foto: Pixabay
Zapomeňte na neohroženého Arnolda Schwarzeneggera v Terminátorovi 2 a Gluma z Pána prstenů: Návrat krále nořící se do lávy. V tomhle jsou hollywoodské trháky úplně mimo. Pokud jste člověk, potopení do lávy se prostě nestane.
Láva a voda
Láva není jako voda. Jistě, někteří si myslí, že roztavená hornina (magma) se bude chovat jako jakákoli jiná kapalina, ale existují některé zásadní fyzikální vlastnosti, které nám ukážou, kde je pravda.
- Voda má hustotu 1 000 kg/m3 a viskozitu 0,00089 Pa*s.
- Láva má hustotu 3 100 kg/m3 a viskozitu 100-1 000 Pa*s.
Viskozita je jakási míra tekutosti kapaliny, udává tedy jak se tekutina brání tečení. Jednotkou je Pascalsekunda.
Můžete si doma vyzkoušet malý experiment. Postačí vám k tomu motorový olej pokojové teploty, který nalijete do misky. Motorový olej při pokojové teplotě by měl mít hustotu okolo 920 kg/m3 a viskozitu 1 Pa*s a bude představovat lávu. Z polystyrenu vystřihněte malou postavičku. Polystyren má hustotu 30 kg/m3, je to tedy zhruba 1/3 hustoty oleje. Poté panáčka zatlačte do oleje. Ponoří se?
Žár roztavených hornin
Láva je třikrát hustší, těžší a několikanásobně lepkavější než voda. Vysoká viskozita lávy zabrání, aby se naše tělo potopilo. A co víc, teplota lávy je mezi 700 až 1 200°C (běžná trouba má až 275 °C). Pokud bychom přece jen spadli do aktivní sopky, rozhodně se neutopíme, ani se neroztavíme, ale prostě shoříme.
Zdroje:
- www.wired.com
- www.geology.cz
Komentáře