Vlasy lze považovat za ozdobu, která každému člověku dodá jeho jedinečnost. Vhodně zvolený účes podtrhne osobnost. Bohužel téměř 60 procent mužů a 30 procent žen trpí nějakou formou ztráty vlasů. Na vině může být dědičnost i zdravotní problémy. Jak si tedy s alopecií vůbec poradit?
Foto: CatherineLProd / Shutterstock.com
Na vině je genetika, špatná strava i stres
Alopecie je neinfekční onemocnění, které způsobuje padání vlasů a ochlupení. Vlasy mohou padat ve shlucích, může docházet k úplné ztrátě všech chlupů na těle včetně vlasů, nejznámějším typem alopecie je mužská pleš, vlasy vypadají i jejich fyzické námaze, padání vlasů způsobují některé léky. Vždy se jedná o podstatný zásah do psychiky člověka, protože vyrovnat se se ztrátou vlasů je mnohdy těžké, zejména jedná-li se o ženy. Alopecií trpí například i český novinář Tomáš Drahoňovský nebo americká herečka Jada Pinkett Smith.
Proč alopecie vůbec vzniká
Příčinou vzniku mužské pleše bývají hlavně geny i zvýšená hladina testosteronu v pokožce. Někdy v mladším věku dochází k vypadávání vlasů z důvodu kožní nemoci nebo dlouhodobého stresu. U mužů často dochází k padání vlasů, které je nenávratné. Vlasy jim prostě již nenarostou. U žen bývají na vině hormonální vlivy v pubertě, těhotenství nebo v menopauze. Vlasům ubližuje i žehlení, kulmování, trvalá ondulace nebo chemické barvení.
Péče o vlasy, když nemáte dostatek času
Víte, že suchý šampon používali lidé už ve středověku? V Asii si například na vlasy nanášely prach z jílu. Později v Americe vyzkoušeli účinky kukuřičného a rýžového škrobu. Ostatně na tomto základě funguje suchý šampon i v dnešní době. Jeho výhoda tkví v tom, že máte-li nedostatek času, tak s jeho pomocí lze docílit čistoty vlasů, aniž byste si je museli složitě umývat. Je to ideální k využití například na dovolené pod stanem
Komentáře