Jak se odnaučit kouřit a přestat myslet na cigarety

Chcete přestat kouřit? Hledáte motivaci a způsob, jak s kouřením opravdu skoncovat? Máme pro vás návod, který funguje!

Proč přestat kouřit – Co se děje s tělem, když přestanete
Odvykání cigaret – 10 zásad, jak přestat kouřit

Jak se odnaučit kouřit a přestat myslet na cigarety Foto: Pixabay

Spotřeba cigaret v ČR

Přestože se ceny cigaret v České republice neustále zvedají, spotřeba cigaret u nás nijak neklesá. V loňském roce jsme umístili na sedmém místě na celosvětovém žebříčku spotřeby cigaret. V průměru každý občan České republiky starší patnácti let vykouří 2428 cigaret ročně. Tato statistika je rozpočítána opravdu na každou osobu, bez ohledu na to, jestli jde o kuřáka, nebo nekuřáka.

Ačkoliv jsou výsledky této statistiky alarmující, v roce 2017 jsme se umístili dokonce na čtvrtém místě. Je vidět, že zákaz kouření v restauracích, barech, ale i dalších uzavřených prostorách, pomohl snížit spotřebu vykouřených cigaret u nás.

Facebookový profil

Proč přestat kouřit?

Je zajímavé, že si lidé nekladou moc otázek, když kouřit začínají. Když se ale rozhodují s tímto zlozvykem skoncovat, musí si pro to najít pádné důvody. Naštěstí se tyto důvody hledají poměrně snadno.

  • Kouření škodí zdraví – Bez ohledu na to, jak dobře se cítíte, každá cigareta škodí vašemu tělu!
  • Kouření smrdí – Jako kuřáci jste si na cigaretový zápach dost možná zvykli. Pro vaše okolí to však není stejné. Faktem je, že vaše oblečení, dech, vlasy nebo i byt, pokud kouříte doma, je cítit po cigaretách. A není to příjemný odér!
  • Kouření stojí spoustu peněz – Spočítali jste si někdy, na kolik vás kouření vychází měsíčně? A co teprve roční výdaje za cigarety?
  • Kouření škodí i lidem okolo vás – Vdechováním cigaretového kouře se zanáší i těla lidí, kteří vám dělají společnost, přestože sami nekouří. Říká se tomu pasivní kuřáctví. V tom nejhorším a nejsmutnějším případě to odnášejí děti kuřáků.

Pokud jste otevřeli tento článek, pak se zřejmě snažíte této závislosti zbavit. Dost možná vám jen chybí poslední kapka motivace, nebo se snažíte najít ten správný způsob. Tady jste na správné adrese!

Pojďme si zodpovědět otázky, které se honí hlavou lidem, kteří se chystají přestat kouřit...

Co se děje s tělem, když přestanu kouřit

Poté, co přestanete kouřit, zlepší se váš zdravotní stav. To není velké překvapení, že? Ale věděli jste, že už během jednoho dne se zlepší váš krevní oběh, klesne hladina oxidu uhelnatého v krvi na minimum a stejné je to s nikotinem? Po dvou dnech ve vašem těle nebudou známky po nikotinu. To s sebou však přináší i abstinenční příznaky.

Již za pár dní začnete lépe dýchat, zlepší se vaše smysly a dokonce vám zmizí i některé vrásky z obličeje, protože se vaše pokožka začne lépe prokrvovat. Nezadýcháte se po zdolání dvou pater a třeba budete mít s přísunem nové energie i chuť vyrazit na cyklostezku do přírody.

Během pár týdnů se zlepší vaše schopnost koncentrace a váš krevní oběh se vrátí do normálu. V plicích vám přibudou nové buňky a bude se vám stále lépe dýchat. Zhruba do 9. měsíce se ustálí vaše chuť k jídlu a budete překvapeni, jak mlsný váš jazýček může být, když není ovlivněn pravidelnou konzumací cigaret.

Pokud dodržíte své předsevzetí a vydržíte nekouřit celý rok, pak u vás riziko infarktu a mozkové mrtvice klesne na polovinu. Zároveň pocítíte daleko víc energie, než jste mívali kdysi. Jestliže budete nekuřákem i po 8 letech, pak u vás bude riziko těchto nemocí spojených s kouřením srovnatelné s nekuřáky.

Jediným kostlivcem ve skříni přetrvávajícím z kuřáckých dob je rakovina plic. Její riziko se sice také sníží, ale pouze o polovinu. Riziko onemocnění rakovinou plic budete mít srovnatelné s nekuřáky až za 20 let.

sipka Syndrom karpálního tunelu - příčiny, příznaky, léčba a operace

První dny bez cigarety – Co se stane, když přestanu kouřit?

Kuřáci se obávají prvního dne bez cigarety. Očekávají silné nutkání si zapálit. Mnohé to dokonce odradí od pokusů s kouřením skoncovat. Pamatujte, že první dny bez cigarety pro vás budou jednodušší, pokud co nejvíc posílíte svou motivaci. Zkuste si zjistit víc o škodlivosti cigaret nebo si spočítejte, kolik přesně vás kouření stojí. Silná motivace si dokáže poradit s chvilkovou slabostí.

První dny se lépe zvládají, pokud kromě rukou zaměstnáte také svá ústa. Jestliže chcete, aby se váš BMI (index tělesné hmotnosti) nezměnil, pak doporučujeme vodu. Ale jistě se můžete zásobit i nějakými drobnými pamlsky. Slunečnicová i jiná semínka budou v těchto dnech skvělým společníkem.

Kouření zabíjí! Foto: Pixabay

Jak přestat myslet na cigarety – odvykání od cigaret

V prvních dnech se snažte, pokud je to možné, vyhýbat činnostem, u kterých byste si obvykle zapálili. Své rituály obměňte, například si místo ranní kávy, kterou máte spojenou s první ranní cigaretou, dejte čaj.

Ve vašem mozku se tak vytvoří nové bezcigaretové návyky. Bude-li vaše touha po cigaretě opravdu velká, zabavte své ruce a mozek něčím jiným. Procházkou, během, úklidem, telefonátem, čímkoliv, co odvede vaši pozornost jinam. Zvedněte se a běžte například utřít prach po bytě, u toho si pusťte třeba audiodetektivku a uvidíte, že touha po cigaretě během několika minut zmizí. Až se objeví znovu, najděte si novou činnost a odveďte za ní své myšlenky.

Bývalí kuřáci často říkají, že jejich chuť na cigaretu zmizela po pár týdnech. Později se to změnilo v nechuť a začal jim vadit cigaretový zápach a nyní se vyhýbají. Jsou ale i takoví, kteří i po letech vzpomínají na ranní kávu s cigaretou s láskou.

Ať už patříte do první nebo druhé kategorie kuřáků, pokud změníte své cigaretové rituály, výrazně tím zvýšíte šanci, že tyto první nejnáročnější týdny úspěšně zvládnete.

Jak si zhnusit cigarety?

Dalším chytrým způsobem, jak si odvyknout a už nikdy se ke kouření nevrátit, je zhnusit si cigarety. V tom vám pomůže následující:

Často si čistěte zuby - čisto v ústech oddaluje chuť na cigaretu a navíc se vám bude hnusit představa "špíny", kterou do úst cigareta přináší. Stejně to bude fungovat i s úklidem domácího prostředí. Dokonale vyvětrejte a vyčistěte své obývací prostory, vyházejte popelníky, zapalovače a jiné objekty spojené s kouřením a dejte prostor novému nekuřáckému životu.

Pijte čaj z kozlíku lékařského a sežeňte si lékořicové pamlsky. Obojí pomáhá přepnout a přeladit chuťové buňky. Brzy vám bude chuť cigaret nepříjemná.

Trochu extrémnějším ale často velmi účinným trikem je, že pokaždé když budete mít nutkání si zapálit, cigaretu sníte. Tím v sobě postupně vybudujete takový odpor, že už vás představa zapálení nebude dále lákat.

Léky na odvykání cigaret

Na cestě za nekuřáctvím vám můžou pomoct i léky na odvykání cigaret. Nicméně žádný z nich to nedokáže za vás, mohou vaše úsilí jen podpořit. Radši než jako na léky na ně tedy nahlížejte spíš jako na takové pomocné doplňky, které mohou, ale nemusí zabrat tak moc, jak byste potřebovali.

Pokud si nejste jistí, proč přestáváte, nemáte dostatečnou motivaci a neučinili jste potřebná opatření, je dost pravděpodobné, že vám ani sebeúčinnější odvykací náplast nezaručí úspěch.

Podpořit vaše snahy však mohou následující přípravky:

  • Žvýkačky Nicorette pomáhají zklidnit, snížit abstinenční příznaky a chuť na cigarety. Značka Nicorette nabízí ke stejným účelům i pastilky, náplasti, inhalátor a sprej.
  • Efektivní transdermální náplasti nabízí také NiQuitin. Zabírají prý nejlépe v trojkombinaci - se žvýkačkami a pastilkami. Zajistí vám dostatečný přísun nikotinu, abyste si v prvních dnech odvykání nebyli nuceni zapálit.
  • Vyzkoušet můžete také Defumoxan, léčivý přípravek k odvykání a snížení chuti na cigarety.
  • Na závěr pro vás máme ještě tip z oblasti alternativní medicíny. Extrakt z kořene Kudzu má v čínském lékařství pověst zázračného léčiva, které pomáhá zbavit tělo závislosti na alkoholu a cigaretách.

Jak nejlépe přestat kouřit za 21 dní (10 zásad jak si odvyknout od nikotinu)

Ptáte se, proč zrovna 21 dní? Přes dvě třetiny kuřáků se k cigaretám do 21 dnů vrátí. Pokud proběhnete pomyslnou cílovou pásku 21 dnů, máte z velké části vyhráno. Nabízíme vám 10 zásad, které vám skutečně pomohou na cestě za vysněným cílem.

1. Pijte hodně vody! Voda vyplavuje z těla nikotin, a tak vaše tělo pomůže očistit rychleji. Zároveň popíjení vody v průběhu dne potlačí chuť na cigaretu a zaměstná vaše nenechavé ruce. Mějte proto u sebe neustále sklenici nebo láhev vody, alespoň v prvních dnech svého nekuřáckého života.
2. Dopřejte si pohyb navíc! Ani silný kuřák si nezapálí, když si jde zaběhat. Zapojte naplno své tělo a myšlenky na cigarety rychle zmizí. Pokud nejste zvyklí chodit do fitka nebo běhat, zkuste domácí úklid, zahradničení nebo vaření. Cokoliv, u čeho by vás ani nenapadlo si zakouřit.
3. Vyzkoušejte dechové cvičení. Hluboké dýchání zklidní celé tělo a potlačí chuť na cigarety. Dopřejete svému tělu více kyslíku, čímž oživíte také činnost mozku. Ten vás rychle navede zpátky na správnou cestu.
4. Připomínejte si svou motivaci. Vytvořte si kartičku, na kterou napíšete, proč chcete přestat kouřit. Vytvořte si jich klidně hned několik. Umístěte tyto kartičky na dobře viditelná místa. Budete tak mít stále na očích důvody, které vám pomohou dosáhnout cíle.
5. Vyzkoušejte aplikace v telefonu. Chytré telefony mají k dispozici spoustu aplikací, které pomáhají s odvykáním. Na začátku vyplníte informace o sobě a o tom, kolik jste denně vykouřili cigaret. Během odvykání se kdykoliv můžete podívat do aplikace a uvidíte, kolik cigaret jste si odpustili, kolik peněz jste tím ušetřili a také kolik minut života jste si tím nejspíš vysloužili navíc. Jedna cigareta zkracuje život v průměru o pět minut!
6. Řekněte svým blízkým, že přestáváte kouřit. Oznamte to všem lidem, se kterými jste pravidelně ve styku. Pochlubte se své rodině a přátelům. Nejen, že na vás budou pyšní, také se vám jistě budou snažit pomoct a podpořit vás ve vašem úsilí. Když pocítíte chuť na cigaretu, můžete zvednout telefon a popovídat si s někým z nich. Vrátí se vám motivace a zaženete abstinenční záchvat. Vaše podvědomí nechce zklamat okolí. Čím více lidem oznámíte, že končíte s kouřením, tím větší to pro vás bude závazek.
7. Veďte si deník. Do něj si můžete zapisovat, jak se cítíte během odvykání. Popište, jaké pozitivní změny na sobě pozorujete, ale také stavy, které jste zvládli překonat, přestože to bylo náročné. Jakmile se dostaví abstinenční příznaky, zvedněte tužku a začněte psát. Zaměstnáte své ruce i mysl. Na konci odvykání můžete deník schovat a podívat se do něj za pár let, nebo ho můžete rituálně spálit. Jak s ním naložíte je na vás, ale v době odvykání vám bude velmi dobrým přítelem.
8. Odměňujte se na začátku pravidelně malými dárky. Můžete zajít na večeři a ochutnat nové jídlo, koupit si nové plavky, nebo si za úspěšné zvládnutí odvykání slibte něco většího, například kurz tance. Tím, že nekouříte, šetříte nejen své zdraví, ale také peněženku. Využijte proto své finance chytře.
9. Vyhýbejte se kuřákům a zakouřeným prostorám. Na začátku je velmi těžké odolat pokušení, pokud lidé kolem vás kouří. Alespoň prvních 21 dnů se snažte držet dál od všech pokušitelů.
10. Nikdy si nenamlouvejte, že z vás teď bude jen sváteční kuřák. Neomlouvejte si jednu cigaretu denně. Nekuřte ani výjimečně na večírcích. Nepokoušejte sami sebe myšlenkou: “Bude mi to ještě chutnat?”, pokud jste zvládli nějakou dobu nekouřit. Nevystavujte se nebezpečí, že zase začnete kouřit. Neriskujte to ani jednou jedinou cigaretou, protože teď je z vás NEKUŘÁK!

*️⃣Jak přestat kouřit a nepřibrat?

Lidé se bojí, že budou zahánět chuť na cigaretu jídlem. To se časem odrazí na váze. V našich 10 zásadách ovšem o pamlscích není ani zmínka. Místo sladkostí, chipsů a jiných dobrot mějte nablízku sklenici s vodou nebo slunečnicová semínka. Tak zaženete chuť na cigaretu stejně dobře a nemusíte mít strach postavit se na váhu.

*️⃣Kouřila jsem na začátku těhotenství, ovlivní to vývoj miminka?

Lékaři radí nastávajícím maminkám, aby přestaly kouřit ideálně dva roky před početím. Tím má ženské tělo dostatek času na to, aby se zbavilo škodlivých látek. Pokud ovšem otěhotníte jako kuřák a přestanete kouřit ze dne na den, váš organismus utrpí šok. Mnoho lékařů doporučuje přestat kouřit pozvolna, pokud již těhotná jste. Přechod na slabší cigarety a postupné přestávání během prvních týdnů je většinou lepší a zdravější volbou.

*️⃣Chci přestat kouřit, ale v minulosti se mi to již několikrát nepovedlo. Proč to zkoušet znovu?

Pokud jste se o to již pokoušeli, ale kouříte dál, pak zřejmě dokážete říct, proč se vám to nepovedlo. Narozdíl od člověka, který do toho jde poprvé, máte tudíž výhodu. Chcete-li přestat kouřit, zaměřte se na to, proč to tentokrát půjde. Myšlenky na to, proč to opět nevyjde, vám na cestě k vysněnému cílu nijak nepomůžou.

*️⃣Jak přestat kouřit, když jsem silný kuřák?

Čekáte-li odpověď, že na to máte jít pomalu, pak se mýlíte. Možná budete potřebovat silnější motivaci nebo si budete muset vytvořit nové silnější rituály, ale postup zůstává stejný. Jste-li silným kuřákem, pak zásada číslo deset pro vás platí dvojnásob!

*️⃣Pomůžou mi diskuze o tom, jak přestat kouřit?

Diskuze na internetu vám mohou přinést nové důvody, proč přestat. Může to posílit vaši motivaci. Dokonce existují skupiny lidí, kteří přestávají společně, a tím se navzájem podporují. Pokud v tom nechcete být sami, tato cesta pro vás může být to pravé.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnost



Komentáře

Není mi jasné, proč ty neustálé útoky na kuřáky.
Cigarety se pravidelně několikrát do roka zdražují,
neboť všichni ministři zdravotnictví (a že jich za těch posledních
pár desetiletí bylo!) vědí své a varují. Potom ale nechápu, proč
v obtěžujících reklamách na všech programech TV se neustále objevují
reklamy na alkohol. Po požití cigarety není nikdo agresivní, zatímco
alkohol je prokazatelně nebezpečný a agresi v některých jedincích
znásobuje!

Já jsem začal kouřit dne 04.09.1969 a přestal kouřit dne 16.02.1996. Celou uvedenou dobu jsem kouřil velmi pečlivě, nevynechal jsem ani jeden den. V uvedenou dobu jsem se věnoval výkonnostnímu sportu, hlavně rugby a vysokohorské turistice, při které už ve výšce 4.000 m jsem dýchal pocitově "naprázdno". Platil jsem pokuty trenérům (10 Kčs),ve vlacích (4 Kčs), na letištích (40 Kčs). Dne 29.12.1995 jsem "zjistil", že mám asi rakovinu a 16.02.1996 jsem přestal kouřit i docházet do práce v chemickém provozu (fenoly, dehet, anilíny...) V té době jsem kouřil (dokuřoval zásobu cigaret zn. Sparta) 33 cigaret/den.
Doma jsem bral "Rohypnol, Hypnogen...) a celkem trvale spal. Téměř jsem nejedl a pil ohromné množství vody. Po 16 dnech jsem se začal přejídat a po dalších 14 dnech jsem byl a jse dosud exkuřák. Paradoxní je, že jsem neměl rakovinu plic, ale anginu pectoris, která mi byla diagnostikována v 6/2015 při náhodné kontrole se zátěžovým EKG. Téměř okamžitě po tomto zjištění mi byl při jednodenní hospitalizaci voperován stend Biofredom a na otázku, kdy mohu jezdit na kole mi sdělil primář kardiologie MUDr. Červinka z MNÚL, že raději až zítra. Okruh 30,6 km jsem se snažil jet s rezervou a přitom jsem překonal svůj rekord okruhu. Místo "zadýchání" jsem ale cítil svalovou nedostatečnost. Stav dosud OK, léčba Rosucard a anopyrin k vůli stendu. Doporučuji přestat kouřit uvedeným (bezbolestným) způsobem.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

CBD olej a kapky - co to je a jaké mají účinky na imunitu

Pozitivní účinky CBD oleje a kapek 2023 - hrozí jim zákaz?

V posledních letech se produkty s CBD staly velmi populární 🤗 Roste totiž počet studií, které potvrzují jejich léčebné účinky. Jaké to jsou...

Jak zjistím, že jsem prodělal covid-19 a testy na protilátky

Jak zjistím, že jsem prodělal covid-19 a testy na protilátky

Koronavirus je nejčastěji skloňované téma posledního roku. O tomto viru🦠 již víme mnohé, ale mnoho z nás nezná odpověď na základní otázku:...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY