Začalo vás bolet břicho, máte křeče, je vám na zvracení a dostali jste průjem? Přemýšlejte o tom, co jste jedli před 12 hodinami, pokud si samozřejmě nejste jistí dietními či dalšími chybami, kterými jste si podráždili zažívací trakt.
Foto: Freepik.com
Průjem není sám o sobě nemocí, ale příznakem jiného onemocnění či problému a poruchy činnosti trávicího ústrojí. Patří ke zcela běžným zádrhelům, které potrápí většinu dětí i dospělých několikrát ročně. Akutní průjem je náhlý a velmi rychlý stav, který zasáhne nevolnostmi, bolestí, zvracením i horečkou celý organismus a stejně rychle může odeznít. Způsobují ho nejčastěji infekce (salmonela, shigella, patogenní kmeny Escherichie coli a další), dietní chyba – smažené, tučné, příliš kořeněné jídlo, ale i potraviny, které jsou nezávadné, ovšem váš organismus se rozhodl, že je nesnese či dosud nezjištěná alergie na nějakou složku stravy. Dalším původcem bývají viry (rotaviry, echoviry), které zrádně a rychle zasáhnou všechny členy rodiny a vyznačují se výrazně vodnatou častou stolicí a zvracením. Ke spouštěčům průjmu patří některé léky (antibiotika, chemoterapeutika…). Akutní průjem je nepříjemná záležitost, den strávený na toaletě, ale s vhodnou léčbou obvykle v průběhu několika dní odezní.
U chronického průjmu, který trvá několik týdnů, je potřeba navštívit lékaře, protože může signalizovat nějaké jiné onemocnění, třeba tenkého či tlustého střeva, slinivky břišní, jater, žlučníku, zvýšenou funkci štítné žlázy, otravu železem, ale také zhoubné bujení.
Barva leccos napoví
Běžná stolice má hnědou, žlutohnědou či hnědočernou barvu. Pokud pozorujete déle žlutou barvu, můžete mít potíže se slinivkou, s játry a žlučníkem. Buď jste nadmíru konzumovali alkohol, nebo jste jedli příliš tučná jídla.
Zelená barva ukazuje na infekci, černé se každý bojí, protože může obsahovat natrávenou krev z jícnového nebo žaludečního vředu, ale také jste mohli konzumovat příliš železa. Krev ve stolici způsobují hemoroidy, ovšem i vážné nemoci střev.Viditelný hlen ukazuje na zánět ve střevech, onemocnění slinivky nebo přítomnost polypů. V každém případě se při jiném než „zdravém“ zabarvení stolice nechtě důkladně vyšetřit svým lékařem.
Léčba: dieta a léky
Říkáte si: „Co na průjem?“. Při akutním průjmu je třeba zastavit stolice, zbavit se bolesti a doplnit ztracené tekutiny. Léky na průjem staví průjem tím, že zpomalí pohyby střev. Rychle, účinně. Aktivní uhlí dokáže vázat na svůj povrch toxiny z trávicího traktu a urychluje hojení; jiné léky na průjem dezinfikují střeva a nastolují rovnováhu střevní mikroflóry.
Nezapomínejte na doplňování tekutin: černý čaj a neperlivé vody, případně velmi zředěné džusy. Rozhodně se vyhněte kávě, mléku a mléčným výrobkům a slazeným nápojům obecně. Minerály doplní rehydratační nápoje, ale i iontové pro sportovce, silný vývar z kostí i kokosová voda. U malých dětí postupuje dehydratace velmi rychle, buďte opatrní!
Až se vám uleví a budete moci něco dostat do žaludku, volte nesolenou suchou vařenou rýži, mrkev, brambory či kuřecí a krůtí maso. Vše dušené v páře, bez tuků, koření. Přidejte den staré pečivo, piškoty, banány (plné vlákniny a hořčíku) a strouhané jablko.
Tipy na rychlou úlevu: Borůvky ve všech podobách; kuličky černého rybízu nebo alespoň džus; solný roztok (menší sklenička s rozpuštěnými dvěma lžícemi soli po malých doušcích); odvary z maliníku či ostružiníkového listí; kysané zelí; směs nastrouhané bílé cibule a křenu po lžičkách.
Vzácné bakterie
Živé mikroorganismy (probiotika), které osídlují náš trávicí trakt jsou přirozenými ochránci naší imunity, ale i trávicího traktu. Pomáhají mu, aby správně fungoval, při léčbě syndromu dráždivého tračníku, gastritid, nadýmání, cestovatelského průjmu či infekci Heliobacter pylori. Nejznámější jsou laktobacily (z mléčných produktů) nebo ty z řady Saccharomyces (pocházejí z hub). Když dojde k jejich ztrátě nemocí či užíváním léků (například antibiotik), je třeba je doplnit. V přirozené podobě je najdeme v zakysaných mléčných výrobcích (kyselé mléko, brynzda, zakysané mléčné výrobky), ale opatrně, je třeba sledovat množství živých kultur v produktech. Často se ztrácejí pasterizací. Pak jsou namístě výživové doplňky. V každém případě patří probiotika k základním kamenům při akutním či chronickém průjmu. Nezapomínejte na ně!
Komentáře