Udělalo se vám z ničeho nic zle a vy nevíte z čeho? Zamyslete se nad tím, co jste jedli, protože je možné, že máte otravu jídlem. Jak ji poznat a co můžete dělat?
Foto: Profimedia
Otrava jídlem
Tento stav vzniká po požití nějaké potraviny kontaminované bakteriemi nebo viry. Nejčastěji se jedná o bakterie: Escherichia coli, Salmonella, Listeria, Bacillus cereus, Staphylococcus aureus nebo Campylobacter, které způsobují otravu nebo infekci z jídla.
Obvykle projevy otravy samovolně odezní za 1 až 2 dny (v případě bakteriální infekce z jídla to může být i déle), ale existují i život ohrožující situace či alergické reakce, které se s otravou mohou zaměnit. V případě pochybností kontaktujte lékaře.
Příčiny otravy jídlem
- Nedostatečná tepelná úprava.
- Nesprávná teplota uchovávání.
- Přenos infekce na jídlo dotykem nemocné osoby.
- Přenos bakterií ze syrového masa.
- Překročení životnosti potravin.
Otrava cuketou a otrava dýní
Pokud narazíte na hořkou cuketu nebo dýni, nejezte ji. Hořkost mají na svědomí látky s názvem kukurbitaciny, které jsou toxické. Nejen, že si nepochutnáte, ale také můžete očekávat trávicí obtíže.
Otrava houbami
Mezi nebezpečnou příčinu otrav patří rozhodně houby. Mimo trávicí obtíže se mohou vyskytnout i potíže psychické včetně změny nálad nebo halucinací, pokles tlaku, bušení srdce, slinění apod. Otrava houbami může vést až k nevratnému poškození jater a ledvin či úmrtí. Pokud máte podezření na otravu houbami, co nejdříve vyhledejte lékaře.
Otrava z masa: tuňák, syrové maso
Nejčastější otrava jídlem bývá způsobena kontaminovaným masem. U masa dávejte vždy pozor na dostatečnou tepelnou úpravu a správný způsob přípravy – vyčleňte si na ně speciální prkénko a nůž.
Problematické bývají i ryby, například v tuňákovi se může díky bakteriální kontaminaci vyskytovat velké množstvím histaminu a způsobit nevolnost a zarudnutí celého těla.
Projevy otravy jídlem: zimnice, nevolnost, střevní chřipka
Mezi nejčastější příznaky otravy jídlem patří:
- nevolnost
- zvracení
- křeče a bolesti břicha
- průjem
- celková slabost
- zvýšená teplota
- zimnice
- pocení
- suchost v ústech nebo naopak zvýšené slinění
- kožní problémy (zarudnutí a kopřivka)
- bolest svalů
- bolest hlavy
- potíže s dýcháním
- zmatenost
Co dělat po otravě jídlem?
Jestliže máte podezření na otravu jídlem, jsou zde dvě možnosti:
- návštěva lékaře/pohotovosti (závažné nebo neodeznívající příznaky, těhotenství, otrava u dětí nebo seniorů, požití hub – možná bude nutná hospitalizace v nemocnici)
- domácí léčba
Pokud máte podezření, že jste se jídlem otrávili v restauraci nebo stánku s občerstvením, nahlaste to krajské hygienické stanici, která situaci prověří.
Myslete na to, že v průběhu nevolností můžete někoho nakazit. Myjte si často ruce a dezinfikujte společné prostory (kuchyň, toaletu apod). Doporučuje se nechodit mezi lidi až 48 hodin po odeznění příznaků.
První pomoc při otravě jídlem
Dle vyskytujících se příznaků můžete zvolit tyto možnosti:
- zvýšená hydratace (u úporných průjmů nebo zvracení jsou vhodné rehydratační roztoky),
- podání živočišného uhlí,
- odpočinek,
- dieta nebo nedráždivá strava (suché pečivo, rýže, suchary, brambory, mrkev),
- nasazení probiotik.
Za jak dlouho se projeví otrava jídlem?
Otrava jídlem se může projevit už po několika hodinách od pozření potraviny, ale klidně také za pár dní. Záleží na dané potravině, snědeném množství i odolnosti konkrétního člověka. Zatímco někdo má úporný průjem, jiný třeba "jen" pocity nevolnosti.
Otrava jídlem v těhotenství
V těhotenství byste měli dávat pozor hlavně na dehydrataci, která může vzniknout z důvodu silného průjmu nebo zvracení. Preventivně se doporučuje vyhnout se syrovým rybám, tataráku, nepasterizovanému mléku, zrajícím sýrům, syrovým vejcím nebo krémové zmrzlině ze stánku.
Komentáře