Bonus za vychované dítě k důchodu - kdo dostane 500 Kč

Od letošního září mohou senioři pobírající starobní důchod požádat o příspěvek za vychované dítě či "výchovné". Týká se především matek, které příspěvek dostanou automaticky. Další osoby musí kromě podání žádosti splňovat určité podmínky. Všechny podrobnosti a instrukce naleznete v článku.

Kdo má nárok - Žádost o výchovné
Valorizace důchodů 2023

Příspěvek za vychované dítě k důchodu Foto: Pixabay

Státní příspěvek 500 kč na dítě (k důchodu)

Příspěvek 500 korun za vychované dítě či „výchovné“ bude od ledna 2023 vyplácen seniorům pobírající starobní penzi, kteří vychovali jedno či více dětí. Příspěvek může dostat vždy jen jeden z rodičů a vztahovat se bude na každé vychované dítě, přičemž jejich počet není nijak limitován.

Bonus za vychované dítě má snížit rozdíl mezi důchody mužů a žen-matek, které trávily roky s dětmi na mateřských a jejich důchody jsou o to menší. Rozdíl mezi důchody činí v průměru 3 tisíce.

Kdo dostane příspěvek 500 kč za vychované dítě (nárok na výchovné)

Příspěvek 500 kč na dítě je sice primárně určen pro matky, které trávily výchovou dětí více času, nárok na něj však mohou mít i jiné osoby. Abyste mohli získat bonus za vychované dítě, musíte být buď:

  • Matka dítěte/dětí pobírající starobní důchod (s řádným i předčasným důchodem)
  • Otec dítěte či jiná osoba, která dítě vychovávala a pobírá starobní důchod, kterého dosáhla naplněním 35 let pojištěné doby.

Pokud patříte do jedné ze zmíněných skupin, dosáh(a) jste starobního důchodu, který ale zanikl z důvodu stávajícího vyššího invalidního důchodu, nárok na výchovné máte také.

Žádost o výchovné k důchodu a další podmínky

Automaticky příspěvek dostanou ty matky, které do důchodu odešly dříve, tedy jejich důchodový věk jim byl stanoven s ohledem na počet vychovaných dětí. Jiné osoby musí o příspěvek za vychované děti podat žádost na České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Pokud o příspěvek žádá otec dítěte či jiná osoba, musí s žádostí předložit i čestné prohlášení, že se o  dítě „staral v největším rozsahu“. Pokud by úřad pojal podezření, že to tak nebylo, může se pustit do zkoumání. V rámci šetření může úřad vycházet z informací o předchozím zaměstnání, místě bydliště, záznamů o čerpání rodičovských dovolených či z  různých svědectví.

K podání žádosti slouží speciální formulář, který najdete na webu ČSSZ. Celému procesu vyplnění a odeslání formuláře se podrobně věnuje tento článek.

Jak žádat o výchovné k důchodu – důležité termíny:

  • Žádosti je možné podávat od září 2022.
  • Dosavadní důchodci a ti, kteří půjdou do penze během letošního roku, mohou žádat o příspěvek nejpozději do konce roku 2024. Pokud by tak neučinili, nárok na výchovné zanikne.
  • Zájemci o příspěvek, kteří půjdou do důchodu v roce 2023 a později si budou muset o výchovné zažádat vždy, a to nejpozději při podání žádosti o starobní důchod. Při žádosti pak bude nutné doložit doklady o dětech, tedy čestné prohlášení a například rodné listy dětí. (Kalkulačku odchodu do důchodu a vyše penze naleznete zde.)

Kdo nemá nárok (invalidní důchod a další)

Příspěvek se vztahuje pouze pro seniory pobírající starobní důchod. Příspěvek se tedy nevztahuje na jiné důchody – invalidní, vdovské atd.

  • Na výchovné rovněž nedosáhnou lidé, kteří invalidní důchod pobírali dříve, načež se jim po dosažení důchodového věku pouze převedl (transformoval) do starobního důchodu (nárok by měly pouze v případě dosažení minimální doby 35 let důchodového pojištění).
  • Matky-důchodkyně, které nemají výchovu započítanou do důchodu, resp. ženy, které výchovu nedoložily.
  • Na příspěvek nemá nárok takový rodič, který se na svém dítěti dopustil trestného činu jakékoli povahy.
  • Do budoucna se také nepočítá s tím, že by příspěvek po případném dřívějším úmrtí matky přešel na otce. Příspěvek v takovém případě propadne bez dalšího nároku.

Odpovědi na doplňující otázky, které v souvislosti se vznikem nároku na výchovné často vznikají, najdete na stránce MPSV.

Zvýšení důchodů od ledna 2023 + příspěvek za vychované dítě

Kvůli rostoucí inflaci budou důchodcům od ledna 2023 také navýšeny důchody, a to v průměru o minimálně 850 korun. Zvýší se obě výměry, podle kterých je výše důchodu vypočtena:

  • základní – částka pro všechny stejná
  • procentní – závisí na délce pojištěné doby a výši příjmů konkrétního důchodce

Za letošní rok byly důchody navýšeny již dvakrát, v lednu a v červnu. K dalšímu navýšení dojde v září, a to průměrně o 700 korun. Výchovné se pak bude každý rok navyšovat spolu s valorizací důchodů.

Finančního příspěvku se však nedočkají jen důchodci. Stát plánuje podporovat například i rodiče nezletilých dětí formou jednorázového příspěvku ve výši 5 tisíc korun. Zda na něj máte nárok, si můžete přečíst v tomto článku.

*️⃣Jak žádat o výchovné k důchodu?

Matky, které odešly do důchodu předčasně s ohledem na vychované děti, dostanou příspěvek automaticky. Ostatní musí podat žádost a splňovat podmínky. Veškeré informace naleznete zde.

*️⃣Kdo bude mít nárok na 500 kč za vychované dítě?

Bonus je primárně určen pro matky pobírající starobní důchod (s předčasným i řádným odchodem). Nárok mají i otcové a případně další osoby ve starobním důchodu. Další podmínky zde.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Příspěvek na bydlení

Příspěvek na bydlení – kdo má nárok a jak podat žádost

Chcete si zažádat o příspěvek na bydlení? Poradíme vám, jak celý proces funguje, co je potřeba doložit, kde najít všechny potřebné...

rodičovský příspěvek - kalkulačka

Výpočet rodičovského příspěvku – žádost a kalkulačka

Kolik je rodičovský příspěvek a kde o něj žádat? Ohrozí to finanční situaci rodiny? S kalkulačkou počty snadno zvládnete. Přičíst můžete i...

Úsporný energetický tarif

Úsporný energetický tarif: Jaká bude sleva a kdo na ni nedosáhne

Proti zdražování energií bojuje stát úsporným tarifem pro domácnosti a odpuštěním poplatků za obnovitelné zdroje. Jak to bude fungovat si...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY