Výpočet rodičovského příspěvku – žádost a kalkulačka

Průměrný věk prvorodiček je kolem 30. V tomto věku už je normální mít hezký plat a určitou profesní praxi. Většina lidí také sní o domečku a užívá si dospělost a finanční nezávislost v jednom. Ale co se stane s příchodem dítěte, kdy je žena podporována pouze státem a mnohdy se úroveň podpory nedá srovnat s dosavadní mzdou? S čím může nově vzniklá rodina počítat? Je lepší sen o vlastním bydlení raději odsunout? Konkrétní propočty najdete v článku.

Kdy a kde žádat o příspěvek – Žádost a formulář
Maximální výše rodičovského příspěvku
Přivýdělek na mateřské dovolenéDruhé dítě

rodičovský příspěvek - kalkulačka Foto: Pixabay

Co je rodičovský příspěvek a kdo na něj má nárok

Definice rodičovského příspěvku podle MPSV: „Rodičovský příspěvek je dávkou rodiče, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je v rodině nejmladší.” Jedná se o dávku nemocenského pojištění.

Rodičovský příspěvek vždy pobírá pouze jeden z rodičů až do okamžiku vyčerpání celkové částky, nebo do 4. narozenin daného dítěte.

Volba výše rodičovského příspěvku 2024

Oproti minulému roku došlo k navýšení. V roce 2024 dostane rodič pečující o dítě celkem 350 tisíc korun. V případě vícerčat se stát na finanční situaci rodiny podílí částkou 525 tisíc korun.

Jak rychle a intenzivně rodina příspěvek vyčerpá záleží částečně na ní. Maximálně to může být ve výši měsíční hrubé mzdy rodiče, který vydělává víc.

Výši a délku čerpání rodičovského příspěvku je možné změnit v průběhu rodičovské dovolené, a to maximálně jednou za tři měsíce. Na portálu MPSV stačí vyplnit formulář „Volba výše rodičovského příspěvku”. Formulář obsahuje základní identifikační údaje a číslo účtu včetně kódu banky.

O zvýšení rodičovského příspěvku (nebo snížení/prodloužení) může požádat pouze ten rodič, který o dávku zažádal. Rychlost čerpání rodičovské dovolené si však nemohou zvolit rodiče, kteří pracují jako OSVČ a neplatí si nemocenské pojištění.

Při změně délky doby čerpání se vezme zůstatek nečerpané částky příspěvku 350 tisíc a ten se jednoduše vydělí zbývajícím počtem měsíců.

Maximální výše rodičovského příspěvku – kalkulačka poradí

Výše rodičovského příspěvku se odvíjí od sociální kategorie, do které spadáte:

  • Finančně zajištěné pracující osoby: maximální výše rodičovského příspěvku se vypočítává z denního vyměřovacího základu hrubé mzdy rodičů. Pro rodiče s vyššími příjmy se maximální výše rodičovského příspěvku vypočítá ze 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu. Zjednodušeně lze částku počítat z hrubého měsíčního příjmu. Pro přesná čísla můžete využít kalkulačku rodičovského příspěvku. Úplné maximum je 53 910 Kč.
  • Pro OSVČ, studenty a rodiče s velmi nízkými příjmy je maximální výše rodičovského příspěvku 13 000 Kč.

Rodičovský příspěvek se dá vyčerpat nejdříve za 7 měsíců.

sipka 5 tipů, na co si dát pozor při výběru půjčky

Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku

Denní vyměřovací základ znamená souhrn příjmů za posledních 12 měsíců děleno počet dnů tohoto období. Do tohoto příjmu, ze kterého bylo odváděno pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, se nezapočítává např. nemocenská.

Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku se dokládá jako příloha k žádosti o rodičovský příspěvek. V případě zaměstnaneckého poměru formulář potvrzuje zaměstnavatel. Na stránkách MPSV je možnost vyplnit formulář online a nahlédnout do vzoru Potvrzení o denním vyměřovacím základu.

Tabulka: Denní vyměřovací základ a maximální výše rodičovského příspěvku 2024

Hrubá mzda Denní vyměřovací základ Maximální výše rodičovského příspěvku
35 000 Kč 1 150 Kč 24 500 Kč
50 000 Kč 1 643 Kč 35  000 Kč
70 000 Kč 2 301 Kč 49 000 Kč

Kdy žádat o rodičovský příspěvek

Mateřská dovolená trvá 6 měsíců. Nejpozději měsíc před koncem žádejte o přidělení rodičovského příspěvku. Pokud vám nevznikl nárok na mateřskou dovolenou, nebo o rodičovský příspěvek žádá otec dítěte, je možné žádat hned po narození dítěte.

Kde zažádat o rodičovský příspěvek – Úřad práce

Rodičovský příspěvek vyplácí Odbor sociální podpory pod úřad práce České republiky. Je to tedy i úřad, kam půjdete, pokud chcete žádost podat osobně. Formulář vyplníte přímo na místě, nebo ho vytisknete doma a přinesete už vyplněný. Druhou možností je vyplnění elektronického formuláře (najdete ho tady), který na úřad pošlete s elektronickým podpisem nebo přes datovou schránku.

Žádost o rodičovský příspěvek 2024 a formulář

K vyplněné žádosti o rodičovský příspěvek potřebujete:

  • průkaz totožnosti obou rodičů,
  • rodný list dítěte (všech dětí mladších 4 let),
  • doklad o výši a délce příspěvku v mateřství nebo nemocenské,
  • potvrzení denního vyměřovacího základu (z hrubé mzdy rodiče s vyšším příjmem),
  • potvrzení o školce nebo jeslích (pokud je dítě navštěvuje).

Pokud máte zřízen elektronický podpis, můžete žádost podat i online. Žádost je možné podat i online. Další možností je odeslání formuláře přes datovou schránku.

Žádost o rodičovský příspěvek 2024 – vzor

Pokud ve formuláři nechcete udělat chybu, můžete zavolat na svůj úřad práce a poradit se, nebo nahlédnout do vyplněného vzoru Žádost o rodičovský příspěvek.

Délka rodičovské dovolené

Délka rodičovské dovolené trvá maximálně do 3 let dítěte. Do té doby je rodič současně chráněn na trhu práce a nemůže dostat výpověď. Doba, po kterou je možné pobírat rodičovský příspěvek, je 4 roky. Pokud by rodič chtěl doma s dítětem zůstat až do 4. narozenin, musí se se zaměstnavatelem domluvit na neplaceném volnu. Zaměstnavatel ovšem nemá povinnost této prosbě vyhovět.

Kdy chodí rodičovský příspěvek? Výplatní termíny

Rodičovský příspěvek je klasickou sociální dávkou, která má stanovený termín. Tento termín se ovšem liší dle místa bydliště žadatele. Každý úřad práce má pro odeslání dávek stanovený jiný den. Stejné pro všechny zůstává, že dávka je vyplácena zpětně.

Rodičovský příspěvek a školka

Rodičovský příspěvek můžete pobírat i pokud dáte dítě do jeslí nebo do školky:

  • U dětí do dvou let nesmí docházka do jeslí překročit 92 hodin v jednom kalendářním měsíci. Tato podmínka byla schválena v lednu 2020 a má podporovat možnost polovičních úvazků nebo dočasně omezený návrat do původního zaměstnání.
  • Dítě starší dvou let smí být ve školce bez omezení.
  • Pokud se staráte o zdravotně postižené dítě, nesmí doba ve školce či jeslích překročit 6 hodin denně.
  • Navštěvuje-li vaše dítě léčebně rehabilitační zařízení, mateřskou školu speciálně zřízenou pro zdravotně postižené děti či jesle se zaměřením na vady zraku, sluchu, řeči a na děti tělesně postižené a mentálně retardované, může v těchto zařízeních pobývat maximálně 4 hodiny denně.
  • Stejně tak rodiče (či rodič, pokud je sám), kteří jsou závislí na pomoci jiných ve III. či IV. stupni závislosti, mohou umístit dítě do předškolního zařízení maximálně na 4 hodiny denně.

Rodičovský příspěvek na druhé dítě

Pokud otěhotníte ještě během čerpání rodičovského příspěvku, zvažte jeho okamžité navýšení. Tak se vám možná podaří vybrat z daných 350 tisíc co nejvíce.

Pokud všechny peníze nevyčerpáte nebo nemůžete z důvodu, že denní vyměřovací základ ani jednoho z rodičů nestačí na navýšení příspěvku, tyto peníze propadnou státu a nelze je dále vymáhat.

Pokud vám skončí jeden rodičovský příspěvek a porodíte případně pár dní poté, je nutné tuto informaci hlásit zdravotní pojišťovně. Jinak jeden rodičovský příspěvek skončí nehledě na vyčerpanou částku a druhý začne.

Práce při rodičovské dovolené

Při pobírání rodičovského příspěvku je možné volně pracovat u svého původního zaměstnavatele. Můžete si také najít jinou práci nebo brigádu a pracovat bez omezení. Můžete začít i podnikat a stát se OSVČ. Příjem rodiče není sledován. Snaze zlepšit ekonomickou situaci rodiny s malými dětmi nejsou kladeny žádné podmínky. Až na to, že musí být samozřejmě zajištěna péče děti.

sipka Podívejte se na minimální mzdu v roce 2024

Rodičovský příspěvek 2023 – kalkulačka

Od ledna 2020 byl rodičovský příspěvek navýšen pro všechny aktivně pobírající rodiče z 220 tisíc na 300 tisíc korun. Stejně jako na porodné budou brzy dostupné online kalkulačky, které výši rodičovského příspěvku vypočítají.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnost



Komentáře

Dobry den,

Je prosim znamo do kdy musi byt zmeny ohledne RP (jde mi predevsim o vypocet castky RP)?
Zaroven jestli bude platit i pro stavajici RP nebo nove? Mela bych od kvetna nastupovat na RP, tak jestli nepockat do srpna?
Dekuji.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Podrobná těhotenská kalkulačka a výpočet termínu porodu

Podrobná těhotenská kalkulačka a výpočet termínu porodu

Jak spočítat termín početí a porodu? Jak velké je miminko v bříšku? Jaká váha je v těhotenství normální? Těhotenská kalkulačka vám to...

Jak se odnaučit kouřit a přestat myslet na cigarety

Jak se odnaučit kouřit a přestat myslet na cigarety

Chcete přestat kouřit?🚬 Hledáte motivaci a způsob, jak s kouřením opravdu skoncovat?☝ Máme pro vás návod, který opravdu funguje!

dite-v-autosedacce.jpg

Vybíráme autosedačku - druhy, rady a tipy

Jak vybrat autosedačku pro miminko? Jaké jsou ty nejlepší autosedačky na trhu? Jak oblékat miminko do autosedačky? Odpovědi najdete v...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY