V článku najdete informace o nemocenském pojištění a vyplácení dávek nemocenské v době pracovní neschopnosti. Zjistíte, kdy vzniká na nemocenskou nárok, kdo ji proplácí, kolik dostanete za každý den nemoci a další podrobnosti.
Nárok - Výše - Kalkulačka - Kdo vyplácí - OSVČ
Foto: Profimedia
Nemocenské pojištění
Placená nemocenská slouží jako částečná náhrada příjmu v době dočasné pracovní neschopnosti, která nastane nejčastěji z důvodu nemoci, úrazu či nařízené karantény.
Dávky jsou vypláceny státem na základě nemocenského pojištění, které si platí všichni zaměstnanci povinně a OSVČ dobrovolně. (Sazba pojistného činí 2,7 %, přičemž minimální pojistné na nemocenské pojištění v roce 2024 činí 216 Kč.)
Z nemocenského pojištění se kromě nemocenské vyplácí další druhy příspěvků:
- Ošetřovné
- Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a v mateřství
- Dávka otcovské poporodní péče (tzv. otcovská)
- Dlouhodobé ošetřovné
Dávky nemocenského pojištění vs. náhrada mzdy zaměstnavatelem
Pokud kvůli nemoci nemůžete vykonávat své zaměstnání, prvních 14 dní vám váš zaměstnavatel na základě lékařského potvrzení o pracovní neschopnosti (vystavené neschopenky) vyplácí náhradu mzdy.
Nemocenské vám bude vyplácet stát až od 15. dne pracovní neschopnosti, přičemž nejdéle lze nemocenské dávky pobírat 380 kalendářních dnů (podpůrčí doba) počítaných od vzniku dočasné pracovní neschopnosti.
Nárok na nemocenskou
Nárok na nemocenskou má tedy každá výdělečně činná osoba – zaměstnanec nebo OSVČ, která si pravidelně hradí nemocenské pojištění, a která více než 14 kalendářních dnů nemůže vykonávat svou práci z důvodu nemoci potvrzené lékařem (nebo nařízené karantény).
Nemocenská při práci na dohodu
Nárok na nemocenské dávky může vzniknout i při pracovním úvazku na dohodu, tedy DPP (Dohoda o provedení práce) a DPČ (Dohoda o pracovní činnosti). Podmínkou je dosažení minimálního měsíčního příjmu stanoveného pro oba typy pracovních poměrů:
- DPP – měsíční příjem musí být vyšší než 10 000 korun.
- DPČ – měsíční příjem vyšší než 4 000 korun.
(V případě, že máte nárok na nemocenské z více zaměstnání, poskytuje se pouze jedna dávka vypočtená z příjmů dosažených ve všech těchto zaměstnáních.)
Nemocenská v důchodu
Nárok vzniká pouze v případě, pokud důchodce pracuje či podniká (a platí tedy nemocenské pojištění). Rozdíl tkví v maximální možné délce nemocenské, která v tomto případě činí 70 dní (na rozdíl od standardních 380 dní).
V případě prací na dohodu a vzniku nároku na placené nemocenské platí stejné podmínky, viz. odstavec výše.
Nárok na nemocenskou v ochranné lhůtě (nemocenská a výpověď)
Pokud jste náhle přišli o zaměstnání (a tedy i nemocenské pojištění), stále máte po omezenou dobu nárok na nemocenskou. Ode dne, kdy zaniklo vaše nemocenské pojištění ztrátou zaměstnání, běží státem stanovená sedmidenní ochranná lhůta, během které váš nárok na nemocenské přetrvává.
Ochranná lhůta se kromě nemocenské vztahuje i na finanční pomoci v mateřství.
Dlouhodobá pracovní neschopnost / nárok na nemocenské
Nejdelší doba, po kterou lze být na pracovní neschopnosti a pobírat nemocenské činí 380 dní. Tuto dobu však lze prodloužit – pokud se váš zdravotní stav ani po jejím uplynutí nezlepšil, můžete zažádat o prodloužení pracovní neschopnosti až o tři měsíce.
Jelikož o prodloužení můžete žádat i opakovaně, celková doba tohoto prodloužení může být až 350 dní. Ovšem při dlouhotrvajícím nepříznivém zdravotním stavu již lze uvažovat o ukončení neschopenky a pobírání spíše invalidního důchodu.
Výše nemocenské a výpočet (kolik je nemocenská v roce 2024)
Výše nemocenských dávek vychází z vašich příjmů a doby pracovní neschopnosti. Vašimi příjmy se v tomto případě myslí tzv. denní vyměřovací základ, což je v podstatě průměrný denní příjem za posledních 12 měsíců (před vznikem pracovní neschopnosti.)
Sečtete tedy příjmy za poslední rok a vydělíte je počtem kalendářních dnů, čímž získáte denní vyměřovací základ (průměrný denní příjem). Ten se následně zredukuje prostřednictvím jedné ze tří redukčních hranic, které jsou stanovené pro různé výše denního vyměřovacího základu:
- Do 1 466 Kč se počítá 90 %
- Do 2 199 Kč se počítá se 60 %
- Do 4 397 Kč se počítá se 30 %
Vznikne tedy redukovaný denní vyměřovací základ, ze kterého už v závislosti na době trvání pracovní neschopnosti zjistíte výši vaší nemocenské:
- do 30. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti činí 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu
- od 31. dne do 60. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti činí 66 % redukovaného denního vyměřovacího základu
- od 61. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti činí 72 % redukovaného denního vyměřovacího základu
Kalkulačka nemocenské
Výše zmíněný postup výpočtu nemocenské můžete klidně hodit za hlavu, protože nejjednodušší způsob, jak si spočítat výši svých nemocenských dávek, je využít online kalkulačku. Stačí zadat údaje o vašich příjmech a hned budete vědět, kolik budou činit dávky nemocenského za každý den pracovní neschopnosti.
(Výše denní dávky nemocenské se může také o polovinu snížit, pokud jste si pracovní neschopnost přivodili:
- ve rvačce
- po požití omamných látek
- při páchání trestného činu nebo úmyslně zaviněného přestupku.)
Vyplácení nemocenské: Kdo a kdy proplácí
Dávky nemocenského pojištění vyplácí vždy Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ), tedy stát ze svého rozpočtu.
Nemocenská je vyplácena za každý kalendářní den (tedy i víkendy a svátky), nikoliv pouze za pracovní dny, jako je tomu v případě náhrady mzdy od zaměstnavatele.
Nemocenské dávky se vyplácí na stejný účet, na který zaměstnanec dostává výplatu, přičemž platební údaje správě sociálního zabezpečení nahlašuje zaměstnavatel.
OSSZ vyplácí nemocenské nejpozději do jednoho měsíce od obdržení potřebných dokumentů.
Díky systému eNeschopenka je předávání těchto informací mezi nemocným, lékařem, zaměstnavatelem a ČSSZ jednodušší a vám odpadají jakékoliv starosti. Se svým zaměstnavatelem ani správou sociálního zabezpečení nic neřešíte – jakmile vám lékář vystaví neschopenku, náhradu mzdy i nemocenské dostáváte automaticky.
Nemocenské pojištění OSVČ
Osoby samostatně výdělečně činné nemusí, na rozdíl od zaměstnanců, hradit nemocenské pojištění. V takovém případě pozbývají nárok na finanční podporu od státu v době pracovní neschopnosti.
Jelikož OSVČ nemají žádného zaměstnavatele, netýká se jich náhrada mzdy, kterou dostávají zaměstnanci – prvních čtrnáct dní pracovní neschopnosti tak OSVČ žádnou finanční výpomoc nedostávají.
Od 15. dne mají v případě účasti na nemocenském pojištění nárok na nemocenské, a to po dobu 380 dnů (stejně jako u zaměstnanců). Nemocenské pojištění však musí být hrazené nejméně tři měsíce před vznikem pracovní neschopnosti.
(Mohlo by vás také zajímat téma paušální daně pro živnostníky.)
Výše nemocenské OSVČ 2024 / kalkulačka
Výpočet výše nemocenské pro OSVČ se řídí stejnými pravidly a platí rovnaké podmínky jako v případě zaměstnanců. K výpočtu vaší nemocenské můžete využít online kalkulačku (odkaz v odstavci výše), které pouze sdělíte základní údaje o vašich příjmech.
Minimální měsíční základ, který si může OSVČ určit pro placení pojistného na nemocenské pojištění činí 8 000 korun a sazba pojistného je stanovena na 2,7 % z měsíčního vyměřovacího základu. Minimální pojistné na nemocenské pojištění pro rok 2024 tedy činí 216 korun.
*️⃣Kdo má na nemocenské dávky nárok?
Zaměstnanec nebo podnikatel platící nemocenské pojištění, který více než 2 týdny nemůže kvůli nemoci potvrzené lékařem vykonávat svou práci. Pro bližší info klikněte sem
*️⃣Kolik je nemocenská?
Výše nemocenských dávek je vypočtena z vašich příjmů a doby pracovní neschopnosti. Spočítejte si svou nemocenskou zde
*️⃣Kdy chodí nemocenská na účet 2024?
Nemocenská je vyplácena nejpozději do jednoho měsíce poté, co OSSZ obdrží potřebné doklady a údaje. Zjistěte více tady
*️⃣Jaký je rozdíl mezi náhradou mzdy a nemocenskou?
Náhradu mzdy vám vyplácí zaměstnavatel prvních 14 dnů nemoci. Dávky nemocenské vyplácí stát od 15. dne pracovní neschopnosti. Podrobněji v článku
Zdroje:
- https://www.cssz.cz/web/cz/nemocenske-pojisteni-davky
- https://www.mesec.cz/kalkulacky/nemocenske-nahrada-mzdy/
- https://online-finance.info/pracujici-duchodce-a-nemocenska-2020/
Komentáře
Komentáře
Zdenka
07.02.2024 20:41
kam se podává žádost o prodlouženi DPN?