Co přináší 5G síť nového či převratného? Jaké jsou výhody 5G internetu? A jsou s 5G sítí spojena i rizika – ať již bezpečnostní, nebo jakákoli jiná? Dočtete se v tomto článku.
Bezpečnostní rizika - 5G síť v ČR - Mapa pokrytí - 5G a Vodafone
5G a O2 - 5G a T-Mobile - 5G a zdravotní rizika - 5G a koronavirus
5g síť neboli síť 5. generace
Síť 5G umožňuje (oproti starší síti 4G) až desetinásobné zvýšení přenosové rychlosti – teoreticky až na 20 Gbit/s – a podstatné zkrácení doby odezvy (rychlosti komunikace zařízení se servery) – řádově na jednotky milisekund. Hlavně však výrazně rozšiřuje kapacitu sítě.
Používání milimetrových vln (frekvence 30–300 GHz) přináší podstatné rozšíření kmitočtového pásma a k síti je tak možné najednou připojit mnohonásobně více zařízení. To znamená značný přínos zejména v oblastech, jako je průmyslová robotizace, internet věcí nebo inteligentní dopravní systémy (autonomní vozidla).
V Evropě je komerční 5G síť dostupná již v 18 zemích. Ve většině případů jde pouze o pokrytí vybraných měst, ale například v Dánsku tamní operátor TDC již pokrývá 90 % země. Také v Německu se rozsah 5G rychle zvětšuje: k dispozici tam již je desítkám milionů zákazníků.
Hlavní přínosy jednotlivých generací mobilních sítí
Síť 3G | Umožnila rozšíření internetu do mobilů a rozmach smartphonů. |
Síť 4G | Nabídla mnohem rychlejší přenos dat a umožnila například sledovat streamovaná videa. |
Síť 5G | Vychází vstříc novým potřebám komunikace jak na straně koncových uživatelů, tak i v oblasti průmyslu či dopravy (vzájemná komunikace strojů, internet věcí, autonomní dopravní prostředky). |
Bezpečnostní rizika 5G sítě
Odborníci na komunikační bezpečnost upozorňují na to, že s tím, jak bezdrátové komunikační systémy pronikají do stále více odvětví, bude nutné k nim začít přistupovat jako ke kritické infrastruktuře.
S tím, jak se součástí 5G sítí budou stávat průmyslové komunikační systémy na bázi machine-to-machine a bude se dále rozvíjet umělá inteligence, autonomní roboty a tzv. internet věcí (Internet of Things – IoT), se významně rozšíří prostor pro kybernetické útoky, protože bude existovat mnohem větší množství přístupových bodů do sítě.
Evropská unie proto v roce 2020 vydala několik doporučení, podle nichž je třeba při výběru dodavatele technologií 5G sítě zohlednit politický systém země, z níž tento uchazeč o zakázku je – zda se nejedná o autoritářský režim a zda nehrozí zneužití zakázky k mocenským účelům.
Několik západních zemí již například avizovalo, že do tendrů na 5G sítě nepustí čínskou společnost Huawei, která je podezírána z toho, že by při budování těchto sítí mohla pracovat ve prospěch čínské komunistické strany.
Jaké jsou u nás 5G frekvence?
Pro síť 5G je u nás vyhrazena řada kmitočtových pásem, z nichž některá jsou dnes ještě obsazena sítěmi 2G, 3G a 4G. K novým pásmům určeným speciálně pro 5G patří zejména pásma 700 MHz, 3,4–3,8 GHz nebo 26 GHz. V dohledné době by měla být pro 5G vyhrazena i další pásma, například 66–71 GHz.
O kmitočty v pásmech 700 MHz a 3,4-3,6 GHz se v roce 2021 soutěžilo v aukci. Klíčové pásmo 700 MHz si mezi sebou rozdělili stávající hráči.
5G síť v ČR
V České republice začal síť 5G jako první zprovozňovat operátor O2. Vysílat začal v létě roku 2021 v několika pražských lokalitách a také na několika místech v Kolíně, a to na frekvenci 3,7 GHz, kterou získal již v předchozí aukci.
Na podzim roku 2021 se uskutečnila již zmíněná aukce kmitočtů na provozování 5G sítě, od níž si mnozí slibovali liberalizaci českého trhu s mobilním internetem. Pásmo 700 MHz, které je vhodné pro vybudování celoplošné sítě, si však rozdělili zavedení velcí hráči: T-Mobile, O2 a Vodafone. Tato „velká trojka“ si mezi sebou rozdělila také úseky v pásmu 3500 MHz. V tomto pásmu uspěli ještě dva další operátoři – Nordic Telecom a CentroNet.
Operátoři za vydražené kmitočty zaplatili státu celkem přes 5,5 miliardy Kč.
Vítěz aukce | Přidělené úseky rádiových kmitočtů v pásmu 700 MHz | Přidělené úseky rádiových kmitočtů v pásmu 3,5 GHz |
CentroNet | - | 3 400 – 3 480 MHz |
Nordic Telecom 5G | - | 3 580 – 3 600 MHz |
O2 Czech Republic | 703–713 / 758–768 MHz | 3 540 – 3 560 MHz |
T-Mobile Czech Republic | 713–723 / 768–778 MHz | 3 480 – 3 540 MHz |
Vodafone Czech Republic | 723–733 / 778–788 MHz | 3 560 – 3 580 MHz |
5G internet
Běžný uživatel mobilního internetu asi zatím novou technologii příliš neocení. Pokud mu totiž stačí, aby si na mobilu mohl přečíst zprávy, podívat se na sociální sítě, na televizi, přehrát video, hudbu či podcast, nakoupit si přes e-shop vystačí si se stávající sítí 4. generace.
Rozdíl pozná pouze při stahování většího množství dat. Málokdo ale patřičně docení, že se mu například fotografie, film či hudební soubory stáhnou o nějakou tu minutu dříve než v 4G.
Rozdíl v rychlosti a odezvě však zajisté ocení hráči on-line počítačových her. Pomocí 5G také půjde mnohem účinněji, než jak to umožňuje dnešní wi-fi, připojit k internetu celou domácnost, včetně různých „chytrých“ přístrojů a zařízení.
Mapa pokrytí 5G internetem / mapa 5G vysílačů (2025)
Níže se podívejte na aktuální mapy pokrytí 5G sítí nejpoužívanějších českých mobilních operátorů...
Pokrytí České republiky 5G sítí společnosti Vodafone
Vodafone pokrývá stále větší plochu, přičemž v současnosti má 5G síť tohoto operátora k dispozici více než 80% obyvatel České republiky. Mapu pokrytí 5G sítí společnosti Vodafone najdete ZDE.
Do vyhledávacího pole můžete rovnou zadat vaší adresu a hned zjistíte stav pokrytí mobilním internetem, včetně stavu sítě a případných výpadků.
Pokrytí České republiky 5G sítí společnosti O2
Operátor O2 v současnosti pokrývá více než polovinu českého území, včetně všech krajských měst a pražského metra. Mapu pokrytí si můžete prohlédnout na webu O2, kde lze rovněž zadat konkrétní adresu. Následně se dozvíte, jaká síť je v dané lokalitě dostupná.
Pokrytí České republiky 5G sítí společnosti T-Mobile
Operátor T-Mobile v současnosti pokrývá zhruba čtvrtinu české populace. V provozu je přes tisíc vysílačů a nové neustále vznikají. K 5G síti T-Mobile se připojíte i v metru nebo v zahraničí ve vybraných zemích. Podívejte se na mapu pokrytí TADY.
Telefony 5G
K tomu, abyste mohli využívat síť 5G, je potřeba mít kompatibilní 5G smartphone, který musí váš operátor podporovat. Těchto mobilů v době zavedení 5G sítě na českém trhu mnoho nebylo. Dnes už takové starosti trápí jen málokoho, protože naprostá většina chytrých telefonů (cca nad 4 tisíce korun) 5G síť podporuje.
5G – Vodafone
Vodafone je momentálně u nás s budováním 5G sítě nejdále. Jeho síť je dostupná již ve více stovkách českých měst a obcí. Vodafone nabízí aktuální přehled pokrytí 5G mobilním internetem přímo na svých stránkách vodafone.cz.
Mezi hustěji pokryté oblasti patří Praha (kde jsou již pokryty i některé stanice metra), Karlovy Vary, Jeseník, Aš, Český Těšín, Kroměříž, Liberec, Ústí nad Labem, České Budějovice, Český Krumlov, Havlíčkův Brod, Vrchlabí, Kladno nebo Rokycany.
5G síť – O2
Operátor O2 pokrývá v porovnání s Vodafonem výrazně menší (zhruba poloviční) území. Začátkem minulého roku bylo možné využít sítí 5. generace pouze v Plzni, Praze, Kolíně a Bílině, přičemž nyní se pokrytí rozšířilo do dalších částí republiky (Ostrava, Mělník, Liberec a další).
5G síť – T-Mobile
Operátor T-Mobile spustil komerční provoz své 5G sítě v listopadu 2021. Nejdříve pokrýval 5G signálem pouze část Brna a Prahy, nyní pokrývá i další města jako Plzeň, Klatovy, Cheb, Strakonice, Hradec Králové, Louny a další.
Dostupnost 5G sítě v metru
Signál 5G sítě chytnete ve všech stanicích metra. Kvůli rekonstrukci není aktuálně pouze ve stanici Jiřího z Poděbrad, jejíž dokončení je plánováno na konec října 2023. Připravovaná linka D bude pokrývaná 5G signálem již během výstavby.
5G sítě a zdraví: Prokázala se škodlivost 5G sítí?
Pro sítě 5G je charakteristické, že jejich frekvenční spektrum je využíváno efektivněji – vyzařované paprsky jsou směřovány aktivními anténami do míst, kde jsou koncová zařízení. Jde o tzv. beamforming, díky němuž se minimalizuje vzájemné rušení vysílačů a je tak možné zvýšit přenosovou rychlost bez toho, že by se musela zvyšovat i úroveň vysílaného signálu.
Tento efekt – který by měl lidi spíše uklidňovat, protože větší rychlost znamená i to, že člověk je vystaven záření kratší dobu – však způsobil, že se začaly objevovat různé konspirační teorie, podle nichž má síť 5G nepříznivý dopad na lidské zdraví. Žádná takováto souvislost však nebyla nikde na světě prokázána. Přesto došlo v posledních měsících v řadě zemí k násilným útokům na základnové stanice 5G sítí – například ve Velké Británii, Francii, Nizozemsku, Belgii nebo Irsku.
Proto je třeba uvést následující: Výzkum možných účinků sítí 5G na lidské zdraví je součástí výzkumu vlivu elektromagnetického pole na člověka, který probíhá již několik desetiletí v mnoha zemích světa. Již dříve se zkoumala například souvislost mezi používáním mobilního telefonu a vznikem nádoru v oblasti hlavy. Dosavadní výzkum však žádnou ze spekulací ohledně negativních vlivů mobilů či mobilních sítí na lidské zdraví nepotvrdil.
Elektromagnetické pole – a to bez pohledu na to, jaký zdroj jej vyvolává – má pouze tepelný efekt, a pokud jsou dodrženy expoziční limity, nehraje hodnota celkové expozice významnější roli. Tělo má navíc vlastní termoregulační mechanismy, takže i díky tomu nebylo při výzkumech pozorováno žádné měřitelné zvýšení lidské teploty.
5G síť a koronavirus
Již na počátku koronavirové pandemie se začaly šířit konspirační teorie, že 5G sítě mohou šířit koronavirus – ve světě i u nás.
Ministerstva průmyslu a obchodu, zdravotnictví a pro místní rozvoj proto již na jaře roku 2021 vydala společné prohlášení, ve kterém na tyto fámy reagovala. Český stát tyto informace označil za ničím nepodložené a fake news s tím, že:
- infikování onemocněním COVID-19 je možné pouze na základě fyzického kontaktu s koronavirem,
- pro tvrzení ohledně propojení 5G a viru neexistuje žádný vědecký důkaz.