Jaká platí nařízení Vlády v souvislosti s pandemií COVID-19? ✔️Díky tomuto článku se lépe zorientujete v tom, co se aktuálně smí a nesmí v České republice. Prozradíme vám také, jak vypadá nově odhlasovaný Bavorský model.
Foto: Pixabay
Koronavirus Česko - vládní opatření kvůli COVID-19 aktuálně
Vládní opatření se v průběhu pandemie koronaviru neustále mění. Děje se tak v závislosti na vývoji situace a také ostatních faktorů, jakým byly například volby do Poslanecké sněmovny. Nejdůležitější změny v opatřeních jsou pro nás ty, se kterými se setkáváme denně. Zaměříme se tedy na poslední změny, pravidla pro školy, restaurace a společenské akce.
Karanténa pro očkované a další změny od 17. 1. 2022
- Všichni zaměstnanci se musí testovat antigenními samotesty dvakrát týdně.
- V případě pozitivního testu nebo rizikového kontaktu začíná pětidenní karanténa. To platí pro očkované i neočkované.
- V případě bezpříznakového průběhu končí karanténa i bez negativního testu.
- Kdo chce ukončit karanténu dříve než po pěti dnech, musí projít PCR testovnáním s negativním výsledkem.
Co se stane, když budu mít v pondělí v práci pozitivní antigenní test? Pozor, pravidla platí pro všechny, i pro očkované. pic.twitter.com/BDzQd2mBZr
— Vladimír Piskala (@VladimirPiskala) January 15, 2022
Změny v opatřeních od 26. 12. 2021
Vláda Petra Fialy se rozhodla neprodloužit nouzový stav, který zavedla předchozí vláda a který platí do 25. prosince. Od 26. 12. přestává platit omezení otevírací doby v restauracích, klubech nebo kasinech.
Na kulturních a dalších akcí platí omezení maximálně 1000 sedících návštěvníků. Na akce, kde lidé nesedí u stolů může nově jen 100 lidí.
Do restaurace a na kulturní a sportovní akce mohou stále lidé jen s dokončeným očkováním nebo po prodělání nemoci.
Opatření na Silvestra 2021
Od středy 29. prosince do neděle 2. ledna mohou v restauracích sedět maximálně čtyři lidé u stolu (jinak jich může být šest) a večírky mohou mít maximálně 50 účastníků.
Nouzový stav, zákaz vánočních trhů a další omezení od 26. 11.
Dosluhující vláda Andreje Babiše rozhodla ve čtvrtek 25. listopadu o vyhlášení nouzového stavu a dalším zpřísnění koronavirových opatření. Změny se týkají otevírací doby restaurací, hromadných akcí i vánočních trhů. Co tedy nově platí?
Od 26. listopadu 00:00
- Země opět vstupuje do nouzového stavu. Platit bude nejméně 30 dní (do 25. 12.).
Od 26. listopadu 18:00
- V restauracích, barech, klubech, hernách a kasinech nesmí být hosté od 22:00 do 04:59.
- Na sportovní utkání, kulturní představení a vzdělávací akce smí maximálně 1000 diváků.
- Na společenských akcích, oslavách a podobně může být nejvíce 100 lidí.
- Platí zákaz konání vánočních trhů. Prodávat se mohou jen vánoční stromky a kapři. Celoroční trhy mohou zůstat v provozu, ale nesmí se na nich konzumovat jídlo ani nápoje.
- Konzumace potravin je zakázaná také v obchodních centrech. Jidlo v restauracích tu lze koupit pouze s sebou.
Koronavirus - Bavorský model v České republice
Situace se v České republice aktuálně zhoršuje, a tak Vláda přistupuje k ráznějším opatřením. Od pondělí 22. listopadu u nás začne platit tzv. bavorský model. Přecházíme tak na systém, který se osvědčil u našich sousedů. Přestáváme důvěřovat testům a do restaurací, na sportovní a kulturní akce se bez očkování či prodělané nemoci lidé nedostanou.
- antigenní testy se budou uznávat pouze u zaměstnanců a klientů zdravotnických zařízení (také v zařízení sociálních služeb)
- plánuje se také zvýšení testování na školách
- proběhne podpora seniorů v očkování třetí dávkou
Lockdown pro neočkované by měl posílit zájem lidí o očkování, které může zachránit život. Očkovaní mají až devětkrát lehčí průběh nemoci a také menší šanci na samotné nakažení koronavirem.
COVID - změny opatření od 1.11. 2021
- od 1. listopadu přestávají zdravotní pojišťovny hradit preventivní testy; zdarma budou pouze pro děti (do 18 let), pacienty s příznaky nemoci, kdy si test vyžádá lékař a pro ty, kteří ze zdravotních důvodů nemohou být očkováni
- cena PCR testu nesmí přesáhnout 814 Kč, cena antigenních testů pak 201 Kč
- platnost testů se zkracuje u PCR testu na 3 dny a u antigenního testu na jeden den
- v restauracích a barech se nyní vyžaduje potvrzení o testu, očkování či prodělání nemoci
- děti do 12 let nepotřebují potvrzení v restauracích, divadlech či zájmových kroužcích (původně platilo pouze pro děti do 6 let)
- od pondělí 25.10. se na pracovištích musí nosit respirátory s výjimkou lidí, kteří jsou v kanceláři sami
- doba karantény pro ty, kteří přišli do kontaktu s nakaženými, se zkracuje na sedm dní z původních 14 dnů; karanténa musí být ukončena PCR testem, samozřejmě negativním
Koronavirus - vládní opatření pro školy
Ve městech, kde se koronavirus opět rozmáhá, jsou nařízené plošné testy na školách ve dvou vlnách. Pro studenty i pedagogy to znamená, že budou dvakrát během dvou týdnů testováni a výuky se zúčastní pouze ti s negativním testem. Testování koronaviru na školách se netýká žáků, kteří byli očkováni, prodělali nemoc během posledních 180 dnů, či mají vlastní platný test. Screening proběhne na školách v těchto městech (nebo městských částech):
- hlavní město Praha
- Beroun
- Praha-západ
- Praha-východ
- Strakonice
- Český Krumlov
- Domažlice
- Klatovy
- Plzeň-město
- Rokycany
- Louny
- Jihlava
- Blansko
- Vyškov
- Brno-město
- Olomouc
- Šumperk
- Frýdek-Místek
- Nový Jičín
- Kroměříž
- Zlín
- Vsetín
Opatření kvůli COVID-19 pro restaurace a bary
Restaurace a bary zůstávají otevřené. Při vstupu musí kontrolovat bezinfekčnost návštěvníků s výjimkou dětí do 12 let. U stolu smí sedět maximálně šest lidí, pokud nejde o členy stejné domácnosti. Stoly od sebe musí být vzdáleny minimálně 1,5 metru. Kromě doby konzumace jsou stále povinné respirátory či nano roušky. Nově podle bavorského modelu do restaurací a barů smí pouze očkovaní a lidé s prodělanou nemocí v uplynulých 180 dnech. Pro neočkované aktuálně od pondělí 22.11. platí lockdown.
Vládní opatření pro společenské akce - COVID 19
Kapacita společenských akcí může být zaplněna na 100 procent. Veškeré sportovní a kulturní akce se poté dělí do dvou skupin.
Akce do 3 000 lidí | všichni musí splňovat podmínky bezinfekčnosti |
Akce nad 3 000 lidí | polovina musí mít buď dokončené očkování či prodělanou nemoc, druhá polovina projde s negativním testem |
Také v ostatních případech je již povolena 100% kapacita. Jde například o bazény, wellness, fitness centra, zoologicke a botanické zahrady, muzea, galerie a památky. Stále ovšem platí minimální rozestupy 1,5 metru. Speciálním případem jsou knihovny, kde smí být pouze jeden člověk na 15 metrů čtverečních. Podle nových nařízení přístup k těmto službám budou mít lidé pouze s ukončeným očkováním nebo ti, kteří nemoc prodělali v uplynulých 6 měsících.
Koronavirus - kde jsou povinné roušky a respirátory
Bez respirátoru či nano roušky se neobejdete ve všech uzavřených prostorách, kde je povinný. Ať už vyrážíte na nákup, na letiště, do nemocnice, používáte veřejnou dopravu či vyřizujete něco na úřadech, vždy s sebou mějte respirátor. Venku roušku ani respirátor mít nemusíte.
Respirátor (či roušku) nemusí nosit děti do 2 let včetně a osoby s vážnou duševní poruchou nebo poruchou intelektu. Děti do 15 let si vystačí s chirurgickou rouškou, respirátor u nich není povinný.
Foto: Pixabay
Cena testu na COVID - kdo má testy na covid zdarma
Od 1. listopadu skončilo bezplatné testování pro všechny. Zdarma se nyní nechají otestovat jen tyto skupiny lidí:
- pacienti, které na test posílá lékař
- lidé, kteří ze zdravotních důvodů nemohou být očkováni
- očkovaní - a to dokonce už i po první dávce
Zdravotní pojišťovny v těchto případech dál proplácejí testy. Všichni ostatní si budou muset testování zaplatit sami.
Covid portál - novinky
Všechny novinky a aktuální opatření se dozvíte také na covid portálu. Informace jsou zde rozděleny do přehledných kategorií: kultura, maloobchod a služby, očkování, pohyb venku, roušky a respirátory, školství, testování, volný čas, zahraničí, zaměstnání, zdravotnická a sociální zařízení. Odpovědi na konkrétní otázky jistě najdete na tomto portálu. Pokud byste ani tam neuspěli, pak volejte na infolinku ke koronaviru.
Infolinka coronavirus
Informační linka ke koronaviru je 1221. Je dostupná každý den od 8 do 19 hodin. Ve stejnou dobu je k dispozici také číslo +420 226 201 221 pro volání ze zahraničí. Na této lince se dozvíte veškeré informace o koronaviru u nás. Senioři nad 75 let se mohou pomocí infolinky objednat na třetí dávku očkování.
Semafor COVID ČR
COVID semafor či koronavirový semafor je systém, který ukazuje v barvách, jak vypadá vývoj nákazy u nás. Barevně označuje každý kraj jednou týdně podle stupně ohrožení. Na zhoršení či zlepšení situace reagují epidemiologové spolu s krajskými hygienickými stanicemi. Zvyšuje či naopak snižuje se počet opatření a omezení v závislosti na stupni ohrožení podle této barevné škály:
▷ bezbarvý stupeň | nulové či zanedbatelné riziko nákazy |
✔️ zelený stupeň | oblasti, kde se pohybuje nízký počet nakažených |
🧡 oranžový stupeň | místa s vyšším rizikem nákazy |
🧨 červený stupeň | nejohroženější místa |
Semafor hodnotí jednotlivá místa z několika hledisek:
- prudký nárůst počtu nakažených
- velký nárůst hospitalizací
- kapacita lůžkové péče
Komentáře