Podívejte se, jaké potvrzení potřebujete k návštěvě restaurace, kadeřníka nebo divadla a kde můžete všechny certifikáty stáhnout na jednom místě.
Foto: Chromozoom
Jak prokázat bezinfekčnost na covid v restauraci, v divadle nebo u kadeřníka
Všechny obchody, služby a kulturní akce jsou už v podstatě otevřené, ale v případě většiny služeb či při návštěvě divadel a koncertů je stále nutné prokazovat bezinfekčnost. Od úterý 8. června platí nová pravidla, která rozšiřují možnosti, čím vším se člověk může prokázat. Nově se dají použít například domácí antigenní samotesty a čestné prohlášení.
Podívejte se, jaké aktuálně existují možnosti, jak potvrdit svou bezinfekčnost v rámci všech služeb, stravovacích zařízení a kulturních a sportovních akcí:
Negativní test nebo čestné prohlášení o negativním testu
Nejčastěji používaný způsob, jak lidé prokazují, že nejsou nemocní, je negativní test na přítomnost viru SARS-Cov-2. Stále platí, že PCR test může být starý maximálně týden a antigenní test může být starý maximálně 72 hodin. Test může být proveden také přímo na místě, pokud provozovatel zařízení tuto službu poskytuje.
U testů ze zdravotnických zařízení se lze prokázat potvrzením přímo od lékaře nebo potvrzením, které se dá stáhnout na očkovacím portálu ocko.uzis.cz. V případě testování ze školy nebo zaměstnání stačilo čestné prohlášení o negativním výsledku. UPOZORNĚNÍ: Podle vyjádření hlavní hygieničky Pavly Svrčinové by se už čestné prohlášení nemělo uznávat, protože se přestalo testovat ve školách a v podnicích.
Od úterý 8. června platí nová cena testů pro samoplátce. PCR testy nyní mohou stát maximálně 814 Kč a za antigenní testy zaplatíte maximálně 201 Kč. Až do konce srpna platí, že si čtyři antigenní a dva PCR testy měsíčně můžete udělat zdarma (jsou hrazené z veřejného pojištění).
Čestné prohlášení o samotestování - vzor
- Jak může čestné prohlášení o provedeném negativním testu se můžete podívat tady: Čestné prohlášení o provedeném samotestování - vzor
Očkovací certifikát v mobilu nebo na papíře
Prokázat se lze také potvrzením o provedeném očkování. Původně platilo, že musí uběhnout nejméně 22 dní od obdržení první dávky (v případě dvoudávkových vakcín AstraZeneca, Pfizer/BioNTech, Moderna) nebo čtrnáct dní od podání jednodávkové vakcíny (Johnson & Johnson), od 9. července se ale mění pravidla a za bezinfekčního je člověk považován až 14 dní po podání druhé dávky.
Potvrzení získáte při návštěvě očkovacího centra a následně si ho také můžete stáhnout na očkovacím portálu ocko.uzis.cz. Nemusíte si ho ani tisknout, stačí ho uložit v elektronické podobě do svého mobilu. Na očkovací portál se přihlásíte prostřednictvím eIdentity nebo po zadání rodného čísla a čísla občanského průkazu a stáhnout si tu můžete i potvrzení o negativním testu nebo o prodělané nemoci.
Potvrzení o prodělaném covidu
Na testy ani očkování nemusí lidé, kteří onemocnění covid-19 prodělali a měli by mít dostatek protilátek proti další infekci. Dříve byli lidé považováni za "bezpečné" devadesát dní od prvního pozitivního testu, nyní ministerstvo zdravotnictví prodloužilo na 90 dní.
Potvrzení o prodělané nemoci vystaví praktický lékař, univerzální certifikát lze ale opět stáhnout na očkovacím portálu. Podle hygienických stanic by mělo stačit i potvrzení o výsledku testu, které pacient obdržel prostřednictvím SMS zprávy.
*️⃣ Jaká potvrzení se dají použít při návštěvě restaurace, služeb a kulturních akcí?
- Negativní test nebo čestné prohlášení o negativním testu.
- Potvrzení o očkování.
- Potvrzení o prodělané nemoci.
*️⃣ Jak dlouho platí negativní test?
7 dní v případě PCR testu, 72 hodin v případě antigenního testu.
*️⃣ Kdy platí potvrzení o očkování?
Nejméně 22 dní po první dávce (14 dní u jednodávkové vakcíny).
*️⃣ Jak dlouho platí "bezinfekčnost" po prodělání nemoci?
180 dní od prvního pozitivního testu.