Poranit si prst na noze není vůbec těžké, ale jak poznat, jestli je jen pohmožděný nebo zlomený? A co s ním potom dělat? Poradíme vám v našem článku.
Foto: Profimedia
Zlomený malíček na noze
Někdy život vede naše kroky opravdu zajímavými směry a ačkoliv si většinou dáváme pozor kam šlapeme, sem tam to nemusí vyjít podle našich představ. Můžeme spěchat, být zamyšlení, nebo třeba, přiznejme si, být pod vlivem alkoholu a zlomený prst na noze na sebe nenechá dlouho čekat.
Příčiny zlomeného prstu: jak si zlomit malíček na noze?
Křehké kůstky prstů na noze se zlomí poměrně snadno. V jakých případech k tomu nejčastěji dochází?
- Doma zavadíme o nábytek nebo jinou tvrdou věc.
- Při chůzi zakopneme.
- Něco těžkého nám spadne na nohu.
- Stane se nám nehoda při sportu.
- Uklouzneme na mokré podlaze v koupelně nebo bazénu.
Příznaky zlomeného prstu: je naražený nebo zlomený
Poznat, jestli je prst naražený nebo zlomený, nemusí být vždy snadné. Samozřejmě nemluvíme o případech, kdy prst nepřirozeně trčí jiným směrem nebo je možné na první pohled zahlédnout kost.
Naraženina i zlomenina totiž výrazně bolí a v obou případech se může objevit otok, krevní sraženina, modřina i problém s hybností prstu. Pokud se však symptomy do pár hodin až dní nezačnou lepšit, je to signál, že prst je pravděpodobně spíš zlomený. Jistotu vám ale přinese pouze návštěva lékaře a rentgenový snímek. Zpozornět byste určitě měli, pokud se objeví:
- výrazná ostrá bolest,
- nemožnost pohybu,
- problém s došlápnutím,
- zmodrání nártu.
Léčba zlomeného malíčku na noze
Zlomený prst by vám měl vždy ošetřit doktor. Pokud ani po odeznění otoku s prstem nemůžete hýbat, určitě jej navštivte. V některých případech totiž může být nutná i operace. Špatně srostlé kosti vás mohou omezovat v chůzi a působit celou řadu dalších zbytečných problémů.
Jestli z nějakého důvodu lékaře ihned navštívit nemůžete, zde je několik tipů k první pomoci:
- Zkuste prst ledovat, aby opadl otok.
- Malíček zafixujte náplastí k vedlejšímu prstu.
- Na nohu pokud možno nestoupejte a nechte ji v klidu.
- Jestli musíte chodit, došlapujte přes patu.
- Vezměte si nějaké volně dostupné analgetikum (ibalgin, ibubrufen apod.)
- Pokud je to možné, noste otevřenou, nebo alespoň širokou obuv.
Zlomenina prstu se stane nejčastěji v situaci, kdy jste bosí. Nenechte se však od bosé chůze odradit. Přináší nám spoustu benefitů a je nezbytná při terapeutické metodě s názvem grounding, o které se dočtete v tomto článku.
Komentáře
Komentáře
JaneX
03.10.2024 08:51
Podle mě je to stejné jako třeba se zuby. Bolí vás? Tak běžte třeba sem https://www.dentalheart.cz/ a soukromá stomatologie se o vás postará. Bolí vás malíček? Máte ho nateklý? Nemůžete se o něj opřít? Tak se vykašlete na rady na internetu a vyrazte, nebo se spíše nehte odvézt, k praktickému lékaři a na rentgen.