Kopřiva rozhodně není jen žahavým plevelem, jde o zázračnou bylinku, prakticky o českou superpotravinou, která má mnoho různých způsobů využití. V tomto článku vám poradíme, kdy a jak kopřivu sbírat, jak ji zpracovat a dále využít. Co kopřiva obsahuje a na co pomáhá? Čtěte dál a dozvíte se víc...
léčivé účinky – sběr
využití – recepty
okrasná kopřiva africká
Foto: Profimedia
Kopřiva dvoudomá a kopřiva žahavka
Pro mnohé se jedná především o rostlinu plevelnou, která roste, kde nemá, a navíc dokáže nepříjemně požahat. Kopřiva patří v našich podmínkách o velmi rozšířenou bylinu, a to jak v nížinných, tak v hornatých oblastech. Nejpočetnějšími zástupci svého druhu jsou kopřiva dvoudomá s většími listy a menší kopřiva žahavka.
Využívá se jako krmivo pro drůbež, jako přísada v kuchyni (např. do polévky, do jarní nádivky nebo do salátů), jako podpora růstu a zdraví vlasů, jako důležitá součást lidového léčitelství, ale také jako afrodiziakum.
Co obsahuje kopřiva a na co je dobrá? (léčivé účinky)
Kopřiva je mocnou bylinou se zázračnými účinky na lidské zdraví, jejíž mnohostranná síla často nebývá doceněna. Celá rostlina od kořene po listy a semínka je jedlá a léčivá.
Listy kopřivy jsou bohaté na chlorofyl a různé důležité minerální látky jako hořčík, karotenoidy, flavonoidy a organické kyseliny. Dále obsahuje vitamíny B2 a C, glukózu, galaktózu, třísloviny, kyselinu šťavelovou a mravenčí a mnoho dalších blahodárných látek. Na nadarmo se o kopřivě v lidovém léčitelství hovoří jako o skutečné čarodějce mezi bylinami.
Rakouská bylinkářka Maria Treben o ní prohlásila: "Kdyby lidé věděli, jak je léčivá, tak by pěstovali jen kopřivu."
Blahodárné účinky má jak vnitřní, tak vnější. Co se týče vnitřních účinků, pomáhá v oblasti ledvin a močových cest, stabilizuje krevní tlak, léčí dýchací cesty a poruchu krvetvorby. Nápomocná je také při zvětšené prostatě a průjmech.
Mezi vnější účinky se řadí především léčba pleti - akné, ekzémy a další kožní problémy. Velmi účinná je kopřiva také v péči o vlasy. Pomáhá s jejich růstem, dokáže zacelit roztřepené konečky a dodat hřívě lesk a sílu.
Již méně se o kopřivě ví, že podporuje také psychické zdraví člověka. Její užívání se doporučuje při silné zátěži, stresu a vyčerpání. Dokáže celkově uvolnit, pomáhá od bolesti hlavy, která bývá nadměrným stresem často vyvolána.
Třešničkou na pomyslném dortu jsou semínka kopřivy, která mají afrodiziakální účinky. Dokážou rozvolnit a sexuálně navnadit.
Sběr kopřivy
Kopřiva se sbírá zejména ve volné přírodě. Roste zejména na rumištích, v příkopech podél cest, na březích rybníků a potoků, na vlhkých loukách i v lesích. Listy a lodyhu byste měli sbírat v raném období nejpozději do 20. května. Později v ní narůstá množství dusíkatých látek a postupně ztrácí svou jarní svěžest a nejúčinnější látky.
Využívá se celá rostlina. Nať se sbírá z jara, kořen na podzim (říjen až listopad) a semínka koncem léta.
Využití kopřivy: čaj, tinktura, odvar, sirup, vlasová voda, polévka, med
Kopřiva obsahuje opravdu bohaté množství blahodárných látek, a tak existuje i mnoho způsobů, jak její léčivé účinky můžeme využít. Své uplatnění najde v kuchyni i v domácí lékárně. Pojďme se podívat na ty nejosvědčenější recepty.
Kopřivový čaj
Potřebujeme:
- sušená kopřivová nať
- voda
Jak na to:
Lžíci sušené kopřivové nati spaříme horkou vodou a louhujeme zhruba čtvrt hodiny pod pokličkou. Scedíme a vypijeme.
Pomáhá na:
nachlazení, bolesti hlavy, trávení, imunitní systém
Kopřivová tinktura
Potřebujeme:
- oddenek kopřivy (150 gramů)
- žitná pálenka 30-40% (1 litr)
Jak na to:
Pečlivě očistíme kopřivový oddenek a pokrájíme nadrobno. Naplníme do láhve až po okraj a zalijeme žitnou pálenkou. Necháme odstát dva týdny na světlém, teplém místě. Potom můžeme tinkturu začít využívat.
Pomáhá na:
obranyschopnost, srdeční činnost, krvetvorba, dýchací systém, kašel
Kopřivový sirup
Potřebujeme:
- čerstvá kopřivová nať (250 gramů)
- voda (1/2 litru)
- med (1/2 kilogramu)
Jak na to:
Čerstvou nať zalijeme studenou vodou, přivedeme k varu a pak 5 minut povaříme na mírném plameni. Necháme louhovat v chladnu pod pokličkou po dobu jednoho dne. Promačkáme a scedíme, výsledný výluh smícháme s medem. Skladujeme v chladu. Užíváme lžíci sirupu denně.
Pomáhá na:
podpora imunity, trávicí potíže, krevní tlak, krvetvorba, problémy s prostatou
Vlasová voda z kopřivy
Potřebujeme:
- čerstvá nebo sušená kopřivová nať (5 dvouhrstí)
- voda (5 litrů)
- jádrové mýdlo
Jak na to:
Pět dvouhrstí čerstvé nebo usušené kopřivové nati nasypeme do pěti litrů studené vody a pomalu začneme ohřívat. Několik minut povaříme na mírném plameni a necháme 10 minut vylouhovat. Při používání kopřivové vlasové vody bychom si hlavu neměli umývat šampónem, nýbrž jádrovým mýdlem.
Pomáhá na:
regenerace vlasů a vlasové pokožky, podpora růstu, lesk a výraznost barvy
Vlasový obklad z kopřivy
Potřebujeme:
- čerstvá kopřivová nať (100 gramů)
- voda (1/2 litru)
- jablečný ocet (1 deci)
Jak na to:
Čerstvou kopřivovou nať pokrájíme nadrobno. Zalijeme vroucí vodou, necháme odstát a zchladnout. Přecedíme a přimícháme deci jablečného octa. Vlasový obklad používáme po dobu dvou týdnů.
Pomáhá na:
prokrvení vlasové pokožky, vlasová výživa, lesk a barva, pevnost a podpora růstu
Kopřivový med
Potřebujeme:
- čerstvá kopřivová nať
- tekutý med
- citrónová šťáva
Jak na to:
Kopřivovou nať pečlivě omyjeme a umeleme pomocí mlýnku na maso. Výslednou kaši promačkáme a přes gázu z ní dostaneme kopřivovou šťávu. Tu smícháme s medem (40% medu na 60% šťávy) a nalijeme do sklenic. Skladujeme v chladu. Kopřivový med by se měl užívat po ránu v dávce dvou lžic rozpuštěných ve sklenici vody s citrónovou šťávou.
Pomáhá na:
obranyschopnost, krvetvorba, očista organismu
Kopřivová koupel
Potřebujeme:
- 1 hrst kopřivového oddenku
- 1 čerstvé kopřivová nati
- voda (5 litrů)
Jak na to:
Hrst pečlivě očištěného oddenku nakrájeného na kostičky a nasekanou čerstvou kopřivovou nať dáme přes noc vylouhovat do pěti litrů vody. Následujícího dne dáme výluh vařit. V horké kopřivové koupeli se koupeme zhruba dvacet minut. Výluh necedíme, kousky kopřivy jsou součástí procedury.
Pomáhá na:
revma, svalová a kloubní regenerace
Kopřivové víno
Potřebujeme:
- čerstvé kopřivové listy (100 gramů)
- kopřivová semena (20 gramů)
- červené víno (1 litr)
- hrubě mletý černý pepř (lžička)
- med (3 lžíce)
- koňak (300 mililitrů)
Jak na to:
Na mírném plameni ohřejeme červené víno. Přidáme nasekané kopřivové listy a semena, dosypeme pepř. Přiklopíme pokličkou a stáhneme z ohně. Odstavíme a necháme louhovat po dobu 8 hodin. Přecedíme a přidáme med s koňakem. Skladujeme v chladu maximálně po dobu 8 dní.
Pomáhá na:
očista organismu, energie, imunita
Pleťová voda z kopřivy
Potřebujeme:
- 1 hrst čerstvé nebo sušené kopřivové nati
- měkká voda (0,2 litru)
Jak na to:
Hrst kopřivové nati přisypeme do vařící vody, po několika minutách stáhneme z plamene, přikryjeme pokličkou a necháme louhovat do vychladnutí. Výsledný odvar přecedíme. Skladujeme v chladu maximálně po dobu pěti dní. Pleťovou vodou potíráme obličej ráno a večer.
Pomáhá na:
zdraví a svěžest pleti, očista, zklidnění podrážděné pleti, akné
Odvar z kopřivy na snížení krevního tlaku
Potřebujeme:
- 50 gramů čerstvých lístků
- 1 litr vody
Jak na to:
Do hrnce dáme litr studené vody, přidáme kopřivové lístky, pomalu zahříváme, dokud se voda nezačne vařit. Zhruba 5 minut vaříme na mírném plameni, pak necháme odstát asi 15 minut a přecedíme. Popíjíme v průběhu dne po malých dávkách.
Pomáhá na:
vysoký krevní tlak, relaxace
Odvar z kopřivového kořene
Potřebujeme:
- 1 hrst kopřivových oddenků
- 1/2 litru vinného octa
Jak na to:
Do hrnce nalijeme půl litru kvalitního vinného octa a přisypeme hrst dobře očištěných kopřivových oddenků nasekaných na kousky. Přiklopíme pokličkou a deset minut vaříme na mírném plameni. Stáhneme z plamene, necháme zchladnout a potom přecedíme. Výsledný kopřivový ocet aplikujeme jednou denně - jemně vmasírujeme do vlasové pokožky.
Pomáhá na:
podpora růstu vlasů a vlasového zdraví, prokrvení vlasové pokožky, vlasová výživa proti vypadávání
Nejlepší recepty: polévka kopřivačka, kopřivový špenát
Polévka kopřivačka
Potřebujeme:
- velký hluboký talíř kopřivové nati
- brambory (300 gramů)
- černý chléb (2 krajíce)
- sádlo (1 lžíce)
- velká bílá cibule
- klobása (100 gramů)
- sladká paprika (1 lžička)
- špetka mletého kmínu
- sůl
- mletý pepř
- bujónová kostka / vývar
- zakysaná smetana
Jak na to:
Brambory a černý chléb nakrájíme na kostičky, osmahneme na sádle spolu s nasekanou cibulí. Přidáme nakrájenou klobásu, sladkou papriku a kmín. Kopřivovou nať nasekáme nadrobno a přisypeme. Všechno promícháme, osmahneme na sádle a zalijeme vroucí vodou. Dochutíme solí a pepřem, přidáme kostku bujónu, nebo v ideálním případě přidáme vývar. Vaříme dokud nezměknou brambory a podáváme se zakysanou smetanou.
Pomáhá na:
vitalita, nedostatek železa, vysoký krevní tlak
Špenát z kopřiv
Potřebujeme:
- mladá kopřivová nať
- ředkvičkové listy
- cibulová nať
- vajíčko
- mletý pepř
- kmín
- majoránka
- vegeta
Jak na to:
Kopřivovou nať, ředkvičkové listy a cibulovou nať nasekáme a připravíme na způsob špenátu. Směs podusíme na troše vody, která se musí postupně odpařit. Přidáme vajíčko a dochutíme kořením (pepř, kmín, majoránka a vegeta). Špenát jíme s vajíčkem uvařeným na tvrdo a zakysanou smetanou nebo jako přílohu k různým jiným pokrmům.
Pomáhá na:
chudokrevnost, celková obranyschopnost, nedostatek železa
Okrasná kopřiva africká (pokojová)
Pochvatec šišákovitý lidově přezdívaný jako africká kopřiva je okrasná rostlina, která se bude krásně vyjímat u vás doma za oknem. Má nádherně zbarvené listy, nejčastěji s výrazně fialovým žíháním a zelenými okraji. Její odrůdy se vyskytují v mnoha různých odstínech - neonově žluté, zářivě zelené, růžové nebo oranžové.
Přestože se africká kopřiva většinou používá k dekorativním účelům, disponuje také léčivými účinky, které lze využít například k léčení problémů s trávením, zlepšení činnosti štítné žlázy, klidnění alergií nebo při kardiovaskulárních onemocněních.
Připravit si z ní můžete například čaj z africké kopřivy na snížení krevního tlaku nebo tinkturu na stabilizaci, ale i migrénu a psychické uvolnění.
Na co se používá kopřiva?
Kopřiva je velmi všestranná bylina, která se používá k mnoha různým účelům. Jako krmivo pro drůbež, hnojivo, přísada v kuchyni, důležitá součást lidového léčitelství nebo podpora vlasového zdraví. Konkrétní recepty najdete TADY.
Co léčí kopřiva?
Více o léčivých účincích kopřivy si můžete přečíst TADY.
Kde roste kopřiva?
Kopřiva roste jak v nížinných, tak v hornatých oblastech. Kopřiva se sbírá zejména ve volné přírodě. Najdete ji na rumištích, v příkopech podél cest, na březích rybníků a potoků, na vlhkých loukách i v lesích.
Kdy kvete kopřiva dvoudomá?
Kopřiva kvete od června do října. V tomto období se doporučuje nesbírat listy, protože mají přebytek dusíkatých látek a ztrácí jarní čerstvost.
Proč pálí kopřiva?
Kopřivové lodyhy jsou posety žahavým ochlupením, které se při doteku snadno zlomí a zachytí v pokožce, do níž vypustí pálivou směs histaminu, acetylcholinu a serotoninu.
zdroje:
- https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/90-kopriva-dvoudoma-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani
- https://www.vegmania.cz/kopriva/
- https://bylinkovyraj.net/kopriva-dvoudoma/
- https://botanic.cz/kopriva
Komentáře